„`html
Kazimierz Rafał Chłapowski
Kazimierz Rafał Chłapowski (6 stycznia 1872 – 26 sierpnia 1923) był polskim działaczem politycznym, urzędnikiem oraz posłem na Sejm I kadencji w II RP. Urodził się w Kopaszewie w rodzinie związanej z działalnością społeczną.
Życiorys
Chłapowski ukończył gimnazjum w Chyrowie, a następnie studiował prawo w Wiedniu, Paryżu i na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1894–1895 odbył służbę wojskową w cesarskiej armii, a później awansował na stopień podporucznika rezerwy. W 1903 przeniósł się do cesarsko-królewskiej Obrony Krajowej.
Pracował jako urzędnik w Namiestnictwie Kolejowym we Lwowie, a także w starostwach w Białej i Samborze. W latach 1913-1918 był starostą w Przeworsku. W 1916 otrzymał tytuł honorowego obywatela Przeworska.
W 1919 pełnił funkcję inspektora administracyjnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, a w 1920 jako ochotnik brał udział w wojnie z Rosją, pełniąc rolę referenta prasowego. Po wojnie prowadził majątek ziemski w powiecie Grodzisk i kierował Poznańską Spółką Okowicianą.
W 1922 został wybrany na posła na Sejm I kadencji w Rzeszowie, gdzie działał w komisjach administracyjnej i prawniczej. Zmarł 26 sierpnia 1923 w Poznaniu. Pośmiertnie zatwierdzono jego stopień podporucznika w korpusie oficerów rezerwy jazdy.
Ordery i odznaczenia
- Krzyż Wojenny za Zasługi Cywilne II klasy – 1917
- Medal Jubileuszowy Pamiątkowy dla Cywilnych Funkcjonariuszów Państwowych
- Krzyż Jubileuszowy dla Cywilnych Funkcjonariuszów Państwowych
„`