August Adolf Cieszkowski
August Adolf Cieszkowski (ur. 19 marca 1861 w Berlinie, zm. 23 maja 1932 w Wierzenicy) był polskim ziemianinem, mecenasem nauki oraz senatorem II RP.
Życiorys
Był synem filozofa Augusta Cieszkowskiego i Heleny z Cieszkowskich. Ukończył Gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu, a następnie studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Heidelbergu, a także rolnictwo w Wiedniu i leśnictwo w Tharandt. Po ukończeniu studiów zarządzał rodzinnymi majątkami w Siedleckiem i Lubelskiem.
Cieszkowski był zaangażowany w spuściznę naukową swojego ojca, tłumacząc jego dzieła na język polski i wydając je. Ponadto wspierał finansowo polskich historyków oraz instytucje takie jak Akademia Umiejętności w Krakowie i Uniwersytet Poznański, ofiarując Wydziałowi Rolno-Leśnemu majątek Żabikowo pod Poznaniem.
W latach 1923–1925 pełnił funkcję prezesa poznańskiego oddziału Towarzystwa Popierania Polskiej Nauki Rolnictwa i Leśnictwa. W latach 1926–1927 był senatorem, dołączając do Senatu po rezygnacji Stanisława Nowodworskiego. Był członkiem Klubu Chrześcijańsko-Narodowego.
Życie prywatne
Cieszkowski nie założył rodziny. W 1931 roku adoptował czterech przedstawicieli rodzin ziemiańskich: Jana Tyszkiewicza, Edwarda Raczyńskiego, Felicjana Dembińskiego oraz Pawła Żółtowskiego, dzieląc między nimi swój majątek.
Bibliografia
- Małgorzata Smogorzewska, Posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej 1919-1939. Słownik biograficzny, tom I: A-D, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 1998
Kategoria: Absolwenci szkół średnich w Poznaniu, Ludzie związani z Wierzenicą, Polscy ziemianie, Polscy działacze społeczni, Senatorowie I kadencji (1922–1927)