Kościoły Greckokatolickie
Kościoły greckokatolickie to zbiorcza nazwa katolickich Cerkwi wschodniej tradycji bizantyńskiej. Termin „greckokatolicki” pochodzi z języka ukraińskiego i służy do odróżnienia ich od innych tradycji katolickich, w szczególności od rytu łacińskiego. Kościoły te są częścią Katolickich Kościołów wschodnich oraz Kościoła katolickiego.
Historia
Greckokatolickie Kościoły powstawały głównie w wyniku unii części Cerkwi prawosławnej z Kościołem katolickim. Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie Kościoły greckokatolickie powstały w ten sposób, na przykład Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-włoskiego nigdy nie zerwał łączności z Rzymem. Dlatego Kościołów greckokatolickich nie należy mylić z Kościołami unickimi ani z wszystkimi Katolickimi Kościołami wschodnimi.
Wszystkie Kościoły greckokatolickie posługują się obrządkiem bizantyńskim, który występuje w różnych odmianach i językach liturgicznych. Tradycja tych Kościołów jest w zasadzie tożsama z tradycją Cerkwi prawosławnej, ale jednocześnie jest zgodna z nauką Kościoła łacińskiego.
Podział
Najliczniejszym Kościołem greckokatolickim na świecie jest Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, który wywodzi się z Kościoła unickiego. Oto lista innych Kościołów greckokatolickich:
- Grecki Kościół katolicki
- Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-albańskiego
- Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-białoruskiego
- Bułgarski Kościół katolicki
- Chorwacki Kościół greckokatolicki
- Macedoński Kościół greckokatolicki
- Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-węgierskiego
- Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-włoskiego
- Kościół Rumuński Zjednoczony z Rzymem
- Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-rosyjskiego
- Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-słowiańskiego
- Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-rusińskiego
- Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-słowackiego
- Egzarchat apostolski Republiki Czeskiej