Dzisiaj jest 26 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nowe mikropaństwo w Europie inspirowane Watykanem

Na mapie Europy może niebawem pojawić się nowa enklawa – „Suwerenne Państwo Zakonu Bektaszytów”. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, zaledwie 10 hektarów, co odpowiada około jednej czwartej powierzchni Watykanu, ma być zlokalizowane w Tiranie. Kosztowałoby to mniej przestrzeni, niż zajmuje niejedna działka budowlana.

Zapowiedź nowego mikropaństwa

Premier Albanii, Edi Rama, ogłosił plany utworzenia tego liberalnego, muzułmańskiego mikropaństwa. Oznaczając je mianem najmniejszego kraju na świecie, wskazał na jego ambicje dotyczące promowania wartości takich jak umiar, tolerancja oraz pokojowe współistnienie.

Własna administracja i wolność wyboru

Pomimo skromnych rozmiarów, nowa jednostka administracyjna zamierza funkcjonować z własną administracją, paszportami oraz granicami. Fundamentem tego mikropaństwa będzie islamski zakon bektaszytów, znany z liberalnych zasad religijnych, które poszanowują różnorodność i wolność wyboru obywateli.

Tolerancja jako kluczowa wartość

Rama zapewnił, że w „Suwerennym Państwie Zakonu Bektaszytów” dozwolone będzie spożywanie alkoholu, a obywatele będą mogli nosić to, co zechcą, bez narzucania rygorystycznych reguł dotyczących stylu życia. Jest to zgodne z ideami, jakie głosi zakon bektaszytów, słynący z otwartości i akceptacji.

Albańska tradycja tolerancji

W przemówieniu podczas sesji ONZ, premier podkreślił, że Albania, jako mały kraj na Bałkanach, ma bogatą historię pomocy uchodźcom, w tym kwaterując żydowskich uchodźców w czasie II wojny światowej oraz udzielając schronienia Afgańczykom po przejęciu władzy przez talibów. Albania, licząca około 2,8 miliona mieszkańców, cieszy się reputacją kraju o wysokim poziomie tolerancji religijnej, a także dumnie przypomina sobie o Matce Teresie – znanej humanitarystce, która jest symbolem miłości do innych.

Bektashi – jedna z gałęzi islamu

Według danych demograficznych, bektashiści stanowią około 10% muzułmańskiej społeczności Albanii. Ich podejście do religi jest wyjątkowe; nie egzekwują restrykcyjnych zasad islamu, a ich filozofia kładzie duży nacisk na pokój, miłość i wzajemny szacunek.

Kto przywództwo w nowym państwie?

Duchowym liderem nowego państwa zostanie Derwisz Baba Mondi, aktualny przewodniczący zakonu. Na wcześniejszych spotkaniach podkreślał, że wszelkie decyzje w jego społeczności powinny odnosić się do miłości i życzliwości. W wywiadzie zaprezentowanym przez portal Euronews w 2018 roku, zaznaczył, że „bycie bektaszytem oznacza bycie człowiekiem”, co w pełni odzwierciedla podejście zakonu do życia.

W nieodległej przyszłości „Suwerenne Państwo Zakonu Bektaszytów” może stać się istotnym symbolem współczesnej Europy, odzwierciedlając wartości tolerancji i różnorodności.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie