Dzisiaj jest 13 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające na horyzoncie: możliwy wzrost o 100 zł

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, powszechnie znane jako „Mama 4 plus”, to forma wsparcia finansowego dla osób, które wychowały przynajmniej czworo dzieci, a w związku z tym zrezygnowały z pracy zawodowej lub nie miały możliwości jej podjęcia. Co istotne, kwota tego dodatku jest co roku waloryzowana. Czym dokładnie jest to świadczenie i jakie warunki trzeba spełnić, aby je uzyskać? Oto szczegóły.

WPROWADZENIE DO ŚWIADCZENIA

Świadczenie „Mama 4 plus” zadebiutowało w 2019 roku. Szczegóły dotyczące tego dodatku znajdują się w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 roku, która reguluje zagadnienia związane z rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym.

KTO MOŻE O NIE UBIEGAĆ SIĘ?

Zgodnie z informacjami na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, „Mama 4 plus” przysługuje matkom, które ukończyły 60 lat, urodziły i wychowały czwórkę dzieci, a ich dochody są niewystarczające do zapewnienia podstawowych potrzeb. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy z przyczyn związanych z wychowywaniem dzieci dana osoba nie ma możliwości podjęcia pracy zarobkowej lub musi z niej zrezygnować.

Warto dodać, że termin „dzieci” odnosi się do własnych potomków, dzieci współmałżonka, a także dzieci przysposobionych lub przyjętych w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodzin zastępczych zawodowych.

Co ciekawe, świadczenie to przysługuje również ojcom, którzy ukończyli 65 lat, lecz tylko w przypadku, gdy matka dzieci nie żyje, porzuciła je lub zaprzestała ich wychowywania. W takim przypadku ojciec musi również spełniać warunki dotyczące liczby wychowanych dzieci oraz braku wystarczających dochodów.

ILE MOŻNA OTRZYMAĆ?

Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, wysokość świadczenia nie może przekraczać najniższej emerytury. Aktualnie wynosi ona 1780,96 zł brutto. Dodatkowo, warto podkreślić, że świadczenie podlega corocznej waloryzacji, co oznacza, że jego wartość może wzrosnąć, a prognozy mówią, że w 2025 roku kwota ta może wynieść 1884,83 zł brutto.

Co ciekawe, jeśli osoba ubiegająca się o to świadczenie pobiera emeryturę lub rentę, której wysokość jest niższa od najniższej emerytury, to świadczenie „Mama 4 plus” może ją uzupełnić do tego poziomu.

JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK?

Aby ubiegać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające, konieczne jest złożenie wniosku w placówce ZUS, drogą pocztową lub elektronicznie. Należy przy tym użyć formularza ERSU oraz złożyć oświadczenie dotyczące sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej (oświadczenie ERU) oraz zebrać numery PESEL dzieci.

W niektórych przypadkach mogą być potrzebne dodatkowe dokumenty, takie jak orzeczenie sądu w sprawie pieczy zastępczej. Od 1 stycznia 2022 roku wprowadzono także obowiązek przedstawienia oświadczenia dotyczącego świadczeń pielęgnacyjnych.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające „Mama 4 plus” jest zatem formą wsparcia, które powinno szanować i doceniać wysiłek najmniej docenianych, a zarazem najważniejszych członku społeczeństwa – rodziców. Czasami warto zastanowić się, czy nie powinno być jeszcze bardziej dostępne i wszechstronne, aby wspierać tych, którzy poświęcają swoje życie dla dobra dzieci.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie