„`html
David Scott
David Randolph Scott (ur. 6 czerwca 1932) to amerykański astronauta i pułkownik United States Air Force, który jako siódmy człowiek stanął na Księżycu. Uczestniczył w programach Gemini i Apollo, zdobywając znaczące osiągnięcia w eksploracji kosmosu.
Lata młodzieńcze i edukacja
Scott urodził się w Teksasie i od młodych lat był aktywny w skautingu. Ukończył Akademię Wojskową w West Point w 1954 roku, a następnie służył w lotnictwie wojskowym, zdobywając tytuł magistra inżynierii aeronautyki i astronautyki w MIT w 1962 roku. W 1975 roku przeszedł na emeryturę w stopniu pułkownika.
Kariera astronauty
- 1963: Kwalifikacja do trzeciej grupy astronautów NASA.
- 1966: Lot na Gemini 8 z Neilem Armstrongiem.
- 1969: Udział w Apollo 9 jako pilot modułu dowodzenia.
- 1971: Dowódca misji Apollo 15, pierwszy lot z użyciem pojazdu LRV na Księżycu.
Loty kosmiczne
Gemini 8
W marcu 1966 roku uczestniczył w locie Gemini 8, gdzie doszło do poważnych problemów z systemem sterowania, jednak dzięki sprawnej reakcji Armstronga i Scotta, misja zakończyła się sukcesem.
Apollo 9
W marcu 1969 roku brał udział w Apollo 9, gdzie po raz pierwszy testowano moduł księżycowy w warunkach kosmicznych. Scott zrealizował również godzinny spacer kosmiczny.
Apollo 15
Jako dowódca Apollo 15, Scott wylądował na Księżycu, gdzie przeprowadzili trzy spacery księżycowe, zbierając próbki gruntu oraz wykonując zdjęcia. Misja trwała od 26 lipca do 7 sierpnia 1971 roku.
Po NASA
Po odejściu z NASA w 1977 roku, Scott założył firmę Scott Science and Technology, Inc. oraz był konsultantem technicznym przy filmie „Apollo 13”.
Odznaczenia
- Air Force Distinguished Service Medal – dwukrotnie
- Distinguished Flying Cross
- Nasa Distinguished Service Medal – dwukrotnie
- Nasa Exceptional Service Medal
- Honorowy doktorat Uniwersytetu Michigan (1971)
- Robert J. Collier Trophy (1972)
Podsumowanie
David Scott jest jednym z kluczowych astronautów w historii eksploracji kosmosu, z niezatartego śladu zarówno w misjach Gemini, jak i Apollo, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo w dziedzinie nauki i technologii.
„`