Dzisiaj jest 12 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Bitwa u źródła Cresson

Bitwa u źródła Cresson

Bitwa miała miejsce 1 maja 1187 roku między wojskami Ajjubidów, dowodzonymi przez Keukburiego, a krzyżowcami pod przywództwem mistrzów templariuszy i joannitów: Gerarda de Ridefort oraz Rogera de Moulins.

Przyczyny i kontekst

Delegacja, w skład której wchodzili arcybiskup Tyru oraz mistrzowie joannitów i templariuszy, miała na celu pojednanie hrabiego Trypolisu Rajmunda III z nowym królem Gwidonem z Jerozolimy. W tym czasie muzułmański oddział, mając zgodę hrabiego, przeszedł przez jego ziemie na rekonesans w okolicach Akki. Na wieść o ich obecności, Gerard de Ridefort postanowił wyruszyć przeciwko nim, wzywając do pomocy oddział templariuszy dowodzony przez marszałka Jakuba de Mailly.

Siły stron

Frankowie dysponowali 140 rycerzami:

  • 90 templariuszy
  • 10 joannitów
  • 40 rycerzy świeckich

Dodatkowo mieli około 400 piechurów i turkopoli. Muzułmańskie siły wynosiły około 700 żołnierzy, chociaż niektórzy kronikarze podają liczby znacznie wyższe.

Przebieg bitwy

Krzyżowcy zaatakowali pierwsi, jednak ich piechota pozostała z tyłu. Mimo zaskoczenia, muzułmanie przetrwali atak i przeszli do kontruderzenia. Walka była zaciekła, ale przewaga liczebna muzułmanów zadecydowała o wyniku starcia. Po pokonaniu jazdy, muzułmanie szybko rozbili pozostałe siły piechoty krzyżowców. Bitwa trwała zaledwie kilkanaście minut, a zwycięscy wzięli do niewoli mieszkańców Nazaretu i wycofali się za Jordan.

Skutki bitwy

Z oddziału frankijskiego ocalało jedynie trzech rycerzy, w tym Gerard de Ridefort. Zginęli wielki mistrz joannitów oraz marszałek de Mailly, który został pokonany przez strzały muzułmańskie. Straty po stronie Ajjubidów nie są znane.

Bitwa u źródła Cresson była zapowiedzią nadchodzącej klęski Królestwa Jerozolimskiego, pozbawiając je doświadczonych rycerzy, którzy mogli stanowić wsparcie w walce z Saladynem.