Dzisiaj jest 12 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Netanjahu z ochroną w Polsce. Naczelna Rada Adwokacka krytykuje rząd za decyzje dotyczące bezpieczeństwa

Rządowa uchwała dotycząca ewentualnej wizyty izraelskich władz w Polsce, zdaniem Naczelnej Rady Adwokackiej, „podważa zaufanie obywateli do rządów prawa”. Zwrócono uwagę, że realizacja nakazu aresztowania wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) leży w gestii sądów, a nie prezydenta, rządu czy ministra sprawiedliwości.

Uchwała Rządu w Tle Obchodów

W czwartek Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której Polska zobowiązała się do zapewnienia wolnego i bezpiecznego uczestnictwa najwyższych przedstawicieli Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Wcześniej, prezydent Andrzej Duda zwrócił się do rządu o ułatwienie udziału premiera Izraela Binjamina Netanjahu, o czym informowały agencje prasowe.

Prawne Dylematy

Warto dodać, że Netanjahu jest objęty nakazem aresztowania MTK w związku z oskarżeniami o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy, wydanym na wniosek głównego prokuratora Trybunału. To kontrowersyjne tło sprawia, że sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana — jak stwierdziła NRA, uchwała rządu oraz wypowiedzi czołowych przedstawicieli władzy praktycznie zapowiadają nierespektowanie nakazów MTK.

Stanowisko Naczelnej Rady Adwokackiej

W swoim oświadczeniu NRA podkreśliła, że według obowiązujących przepisów to sądy mają realizować takie nakazy, a nie jakiekolwiek inne instytucje. „Orzeczenia sądów i trybunałów międzynarodowych nie mogą być traktowane selektywnie” — zaznaczono. Władze, ignorując te nakazy, działają na szkodę zaufania obywateli do rządów prawa oraz respektowania Konstytucji.

Groźne Konsekwencje

NRA ostrzegła, że działania te mogą być niebezpieczne, zwłaszcza w kontekście dążeń do odbudowy praworządności w Polsce. Apelują do prezydenta oraz innych przedstawicieli rządowych o bezwarunkowe przestrzeganie prawa i umów międzynarodowych. „To kluczowe dla odbudowy zaufania obywateli oraz praworządności” — podkreśla Rada.

Uroczystości zbliżają się

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zaplanowane są na 27 stycznia. Do tej pory swoje uczestnictwo potwierdziły delegacje z 25 krajów oraz UNESCO. Jak zaznaczył w ostatniej wypowiedzi szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, istnieją oznaki, że premier Izraela może zrezygnować z przybycia na te uroczystości.

Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, a władze w Warszawie muszą stawić czoła nie tylko wewnętrznym, ale i międzynarodowym konsekwencjom swoich decyzji. Czy Polska zdoła zachować równowagę pomiędzy politycznymi napięciami a zobowiązaniami prawnymi? Czas pokaże.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie