Dzisiaj jest 12 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Rada Adwokacka zwraca uwagę na niebezpieczne działania Netanjahu

Realizacja nakazu aresztowania wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) należy do właściwości sądu, a nie prezydenta, rządu czy ministra sprawiedliwości – zaznaczyła Naczelna Rada Adwokacka. Reakcja ta miała związek z listem prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ochrony premiera Izraela, Binjamina Netanjahu, oraz uchwały podjętej przez rząd. NRA zaapelowała do władz o przestrzeganie obowiązującego prawa.

Bezpieczny udział Izraela w obchodach

W miniony czwartek rząd Polska ogłosił uchwałę, w której zapewnił o wolnym i bezpiecznym udziale najwyższych przedstawicieli Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Wcześniej prezydent Duda wystąpił do rządu z prośbą o zapewnienie możliwości udziału premiera Netanjahu w tych uroczystościach, jeśli wyrazi taką wolę.

Nakaz aresztowania Netanjahu

Premier Izraela znajduje się pod nakazem aresztowania wydanym przez MTK, co jest związane z oskarżeniem go o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy. W listopadzie ubiegłego roku Trybunał wydał taki nakaz w odpowiedzi na wniosek głównego prokuratora MTK, dotyczący działań wojskowych Izraela przeciwko organizacji Hamas.

Naczelna Rada Adwokacka apeluje o przestrzeganie prawa

Naczelna Rada Adwokacka ustosunkowała się do sytuacji, odnosząc się zarówno do listu prezydenta, jak i uchwały rządu, oraz do publicznych wypowiedzi przedstawicieli władzy wykonawczej. Rada podkreśliła, że tego typu działania mogą sugerować nierespektowanie przez Polskę międzynarodowych nakazów aresztowania wydanych przez Trybunał w Hadze.

„Zgodnie z przepisami, realizacja nakazu aresztowania wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny należy do kompetencji sądu, a nie do władz wykonawczych. Orzeczenia trybunałów międzynarodowych muszą być respektowane i nie mogą być traktowane wybiórczo” – zaznaczono w opublikowanym komunikacie.

Zaufanie obywateli i praworządność

NRA wyraziła zaniepokojenie, że podejmowane przez rząd działania, które mogą oznaczać nierespektowanie umów międzynarodowych, podważają zaufanie obywateli do systemu prawnego w Polsce. Rada podkreśliła, że przestrzeganie prawa jest kluczowe dla odbudowy praworządności oraz zaufania społecznego do instytucji państwowych.

Konieczność przestrzegania międzynarodowych umów

Naczelna Rada Adwokacka apeluje do prezydenta oraz przedstawicieli władzy wykonawczej o bezwarunkowe przestrzeganie prawa oraz międzynarodowych zobowiązań, co jest niezbędne dla odbudowy zaufania obywateli. Uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz zaplanowane są na 27 stycznia, a udział w nich potwierdziły delegacje z 30 krajów.

Źródło/foto: Polsat News

NIR ELIAS/AFP/East News/X/Przemysław Rosati
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie