Prezydent Andrzej Duda wystosował do rządu pismo dotyczące możliwości przybycia premiera Izraela na obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu w Oświęcimiu. Jak zaznaczył doradca prezydenta, Łukasz Rzepecki, decyzja ta była uzasadniona z racji na utrzymanie dobrych relacji z USA. Podkreślił również, że dokonana przez rząd uchwała potwierdza znaczenie wcześniejszego wystąpienia prezydenta, zwłaszcza w kontekście potencjalnych konsekwencji, jakie mogłyby wyniknąć z ewentualnego aresztowania Netanjahu w Polsce.
Kontekst polityczny i relacje międzynarodowe
W trakcie rozmowy w radiowej „Trójce” Rzepecki wskazał, że prezydent Duda, dbając o wizerunek Polski na arenie międzynarodowej oraz o relacje z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi, zdecydował się na taki krok. Stwierdził, że jeśli premier Izraela przybyłby na obchody i zostałby zatrzymany, mogłoby to skutkować międzynarodowym skandalem, a Polska znalazłaby się w niekorzystnej sytuacji publicznej.
Wzajemne zapewnienia
Jak poinformował Rzepecki, istnieje obawa, że z takiego rozwoju sytuacji mógłby cieszyć się prezydent Rosji, Władimir Putin, który mógłby wykorzystać tę sytuację do osłabienia relacji Polski z Stanami Zjednoczonymi. Podkreślił, że aktualna uchwała rządu jest dowodem na to, że prezydenckie pismo było zasadne, a najważniejsze jest zapewnienie spokojnych obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz.
Do tej pory nie ma potwierdzonych informacji o planowanym udziale Netanjahu w uroczystościach. Jak podaje „Times of Israel”, premier Izraela najprawdopodobniej nie przybędzie na obchody, a państwo Izrael ma reprezentować minister edukacji, Yoav Kisch.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
W międzyczasie, premier Donald Tusk w odpowiedzi na pismo Dudy zapewnił, że Netanjahu nie będzie narażony na aresztowanie po przylocie do Polski. Podkreślił, że kluczowe jest, aby liderzy Izraela mogli bezpiecznie wziąć udział w obchodach, jednocześnie zaznaczając, że jego osobna ocena działań premiera Izraela jest kwestią odrębną.
Na końcu warto zauważyć, że rząd przyjął uchwałę, w której zobowiązał się do zapewnienia bezpiecznego udziału przedstawicieli Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, mając na uwadze nakaz aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w związku z oskarżeniem Netanjahu o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.
Źródło/foto: Interia