„`html
Stan Campeche
Campeche to stan położony w południowo-wschodnim Meksyku, na półwyspie Jukatan. Jego stolicą jest miasto Campeche. Graniczy z Quintana Roo na wschodzie, Tabasco na południowym zachodzie, Jukatanem na północy oraz z Gwatemalą na południu. Od zachodu stan styka się z wodami Zatoki Meksykańskiej.
Podział administracyjny
Stan dzieli się na 11 gmin (hiszp. municipios).
Historia
Obszar Campeche był niegdyś zamieszkany przez Majów, a pozostałości ich cywilizacji można znaleźć w takich miejscach jak Calakmul czy Edzná. Nazwa stanu pochodzi z języka Majów i oznacza „Miejsce węży i kleszczy”. Campeche zostało odkryte przez ekspedycję Francisco Hernándeza de Córdoby 22 marca 1517 roku. Terytorium to przez długi czas było częścią stanu Jukatan, aż do uzyskania statusu stanu 7 sierpnia 1857 roku.
Geografia i klimat
Campeche ma linię brzegową o długości 404 km oraz kilka wysp, w tym Isla del Carmen i Jaina. Północna i wschodnia część stanu jest górzysta, a na południu rozciągają się równiny. W regionie występują liczne cenoty i laguny. Główne rzeki to Candelaría i Champotón, a Laguna de Términos jest dużą laguną zasilaną przez kilka rzek. Klimat jest gorący i wilgotny, z średnimi temperaturami od 24 do 28 °C oraz rocznymi opadami wynoszącymi 95 cm, głównie w sierpniu i wrześniu. Występują tu gęste lasy deszczowe oraz rzadkie gatunki storczyków.
Gospodarka
Wydobycie ropy naftowej stanowi około 45% PKB stanu. Campeche jest również znaczącym producentem gazu ziemnego. Gospodarka opiera się także na turystyce, usługach finansowych i rolnictwie. Na północnym wschodzie regionu uprawia się mango, cytrusy, ryż oraz kukurydzę, a także hoduje bydło i pszczoły. Rybołówstwo również odgrywa istotną rolę w gospodarce.
Linki zewnętrzne
„`