„`html
Kalifornia Dolna
Kalifornia Dolna (Baja California) to stan w północno-zachodnim Meksyku, usytuowany na Półwyspie Kalifornijskim. Graniczy z Kalifornią Dolną Południową, Sonorą oraz Stanami Zjednoczonymi (Kalifornia i Arizona). Stolicą stanu jest Mexicali.
Podział administracyjny
Stan dzieli się na 7 gmin:
- Ensenada
- Mexicali
- Rosarito
- Tecate
- Tijuana
- Saint Quentin (od 2020 r.)
- San Felipe (od 2021 r.)
Historia
Kalifornia Dolna jest zamieszkana od wielu wieków, jednak osadnictwo ma tu charakter rozproszony. W 1887 roku stała się dystryktem federalnym, a w 1952 roku uzyskała status stanu. W 1974 roku zmieniono jej nazwę na Baja California Norte, aby odróżnić ją od Kalifornii Dolnej Południowej. W 1979 roku przywrócono pierwotną nazwę.
Warunki geograficzne i klimatyczne
Krajobraz stanu kształtują granitowe pasma górskie, takie jak Sierra de Juárez i Sierra San Pedro Mártir. Klimat jest pustynny, z temperaturami wahającymi się od 20 °C w styczniu do 35 °C we wrześniu. Niska dostępność wody sprawia, że w rolnictwie konieczne jest nawadnianie.
Gospodarka
Głównymi sektorami gospodarki Kalifornii Dolnej są:
- Rybołówstwo, szczególnie w porcie Ensenada
- Przemysł w Tijuana i Mexicali
- Rolnictwo, z silnym ośrodkiem w Mexicali
- Przemysł piwowarski w Tecate
- Turystyka w Rosarito
Bliskość rynku amerykańskiego sprzyja rozwojowi montowni (maquiladoras) i przyciąga imigrantów z innych części Meksyku. Po podpisaniu NAFTA w 1992 roku, zacieśniły się więzy gospodarcze z USA i Kanadą. Główne gałęzie przemysłu to przemysł elektroniczny, włókienniczy, chemiczny, drzewny i samochodowy.
Infrastruktura
Od lat 60. realizowany jest program budowy infrastruktury drogowej i kolejowej, co przyczyniło się do połączenia ważniejszych miast. Główna droga stanu ma długość 1708 km i zaczyna się w Tijuanie. Międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w Mexicali i Tijuanie.
Linki zewnętrzne
„`