Minister rolnictwa Czesław Siekierski ogłosił konieczność utylizacji produktów rolnych, które miały kontakt z wodami powodziowymi. Podkreślił, że te produkty nie mogą być spożywane ani stosowane jako pasze, a ich jedynym zastosowaniem może być działalność przemysłowa.
ZEBRANIE Z ROLNIKAMI W ŁOSIOWIE
W niedzielę minister spotkał się z rolnikami oraz przedstawicielami organizacji rolniczych w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, znajdującym się na Opolszczyźnie. W trakcie konferencji prasowej zaznaczył, że istotne jest pilne zidentyfikowanie skali strat w gospodarstwach rolnych.
KOMISJE DO EWIDENCJI STRAT
Resort rolnictwa wystosował prośbę do wojewodów, aby powołali komisje do ewidencji strat. „Musimy jak najszybciej uzyskać informacje o szkodach”, powiedział Siekierski, zapewniając, że wsparcie dla rolników jest kluczowe, chociaż nie pokryje w pełni poniesionych kosztów.
POMOC Z UNII EUROPEJSKIEJ
Minister przypomniał, że jego resort w piątek wystąpił do Komisji Europejskiej z prośbą o pomoc z funduszu rezerwy rolnej dla poszkodowanych rolników. Siekierski wyraził nadzieję na pozytywne nastawienie ze strony Komisji, co może skutkować dodatkowym wsparciem.
KOORDYNACJA POMOCY
Pomoc dla rolników będzie koordynować Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który ma sprawnie działające struktury w całym kraju. KOWR będzie odpowiedzialny za organizację pomocy oraz jej dystrybucję, również z udziałem dzierżawców, którzy chcą wspierać dotkniętych powodzią.
ANALIZA STRAT W SEKTORZE ZWIERZĘCYM
Wiceminister Adam Nowak zaznaczył, że w obszarze produkcji zwierzęcej, m.in. bydła i trzody chlewnej, nie doszło do strat. Ewakuacja zwierząt przebiegła pomyślnie, choć szkody w budynkach są nieuniknione. Na podstawie analiz satelitarnych szacuje się, że zalanych zostało 68 tys. ha, z czego znaczną część stanowią tereny pod uprawy roślinne.
REKOMPENSATY DLA ROLNIKÓW
Nowak dodał, że ARiMR jest w trakcie przygotowywania danych do szacowania strat i wypłaty rekompensat, których stawka zostanie określona po pełnej weryfikacji szkód. Chociaż ministerstwo planuje wdrożyć kompleksowy program pomocowy, zapewnił, że wsparcie nie będzie w ramach pomocy de minimis.
ULGI DLA ROLNIKÓW
Wiceminister poinformował, że grunty rolne Skarbu Państwa na terenach powodziowych zostaną zwolnione z czynszów. Rolnicy mają również prawo ubiegać się o umorzenie składek na ubezpieczenie społeczne.
Jako społeczeństwo, bądźmy zaangażowani w pomoc naszym rolnikom, dając im wsparcie, którego bardzo potrzebują w trudnych chwilach. Śledźcie nas na Facebooku, aby być na bieżąco z informacjami i wydarzeniami!
Źródło/foto: Interia