Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Ekshumacje na Wołyniu: Ukraina i Polska wymieniają się informacjami o miejscach pochówków

Ukraina oraz Polska wymieniły się dokumentami dotyczącymi poszukiwań oraz ekshumacji szczątków ofiar swoich historycznych konfliktów. Jak poinformował Andrij Nadżos, wiceminister kultury Ukrainy ds. integracji europejskiej, Kijów ma nadzieję na osiągnięcie pozytywnych rozwiązań w tej kwestii.

Decyzja o ekshumacjach polskich ofiar UPA

Premier Donald Tusk ogłosił w piątek na platformie X, że zapadła decyzja dotycząca rozpoczęcia ekshumacji polskich ofiar UPA. Podziękował on ministrom kultury z Polski i Ukrainy za ich wkład w sprawę i dodał: „Czekamy na kolejne decyzje”.

Andrij Nadżos, lider polsko-ukraińskiej grupy roboczej zajmującej się kwestiami historycznymi, wyraził w sobotę nadzieję na dalsze pozytywne kroki, które zaspokoją obie strony. Zaznaczył: „Dążymy do dobrych rozwiązań, które będą satysfakcjonujące zarówno dla polskiego, jak i ukraińskiego społeczeństwa”.

Spór o ekshumacje trwający od 2017 roku

Od wiosny 2017 roku na linii Warszawa – Kijów trwa konflikt dotyczący zakazu poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar wojen i konfliktów na Ukrainie. Zakaz ten został wprowadzony przez ukraiński IPN po demontażu pomnika UPA w Hruszowicach. W latach 2017-2024 IPN wystosował dziewięć oficjalnych wniosków do ukraińskich władz, dotyczących prac ekshumacyjnych w 65 miejscach. Niektóre wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone, w innych przypadkach nie udzielono odpowiedzi.

Przełomowe ogłoszenie dotyczące moratorium

Pod koniec listopada 2024 roku podano do wiadomości decyzję o zniesieniu moratorium na poszukiwania i ekshumacje polskich ofiar zbrodni wołyńskiej. Informacja ta została przekazana podczas konferencji prasowej ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy, Radosława Sikorskiego oraz Andrija Sybihy. Ukraina potwierdziła, że polskie instytucje mogą współpracować z ukraińskimi organami przy prowadzeniu prac poszukiwawczych zgodnie z ukraińskim prawodawstwem.

Minister Sikorski zaznaczył z kolei, że strona polska będzie mobilizować swoje instytucje, takie jak Instytut Pamięci Narodowej, aby uwzględniały ukraińskie postulaty.

Różnice w postrzeganiu OUN i UPA

Polska i Ukraina od lat różnią się w ocenie roli Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), które były odpowiedzialne za ludobójstwo około 100 tys. Polaków w latach 1943-45. Dla Polaków majowe zbrodnie są jednoznacznie potępiane, podczas gdy Ukraińcy chcą postrzegać te organizacje jako antysowieckie. To zróżnicowane postrzeganie jest źródłem napięć pomiędzy dwoma narodami.

Wkrótce można spodziewać się kolejnych informacji na temat postępu w rozmowach polsko-ukraińskich.

Źródło/foto: Polsat News

Agnieszka Sniezko/East News
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie