Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

J. Hans D. Jensen

Johannes Hans Daniel Jensen

Johannes Hans Daniel Jensen (25 czerwca 1907 – 11 lutego 1973) był niemieckim fizykiem i laureatem Nagrody Nobla.

Życiorys

Jensen urodził się w Hamburgu jako trzecie dziecko ogrodnika Karla Friedricha Jensena i Heleny Augusty. W 1926 rozpoczął studia z zakresu fizyki, matematyki, chemii fizycznej i filozofii na Uniwersytecie w Hamburgu oraz Uniwersytecie Albrechta i Ludwika we Fryburgu. Po uzyskaniu doktoratu z fizyki, pracował jako asystent na Uniwersytecie w Hamburgu, a w 1936 habilitował się. W 1941 objął stanowisko profesora na Uniwersytecie w Hanowerze, a w 1949 na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w Heidelbergu, gdzie pracował aż do emerytury w 1969 roku.

Jensen był także wykładowcą gościnnym na prestiżowych uczelniach amerykańskich, takich jak Uniwersytet Princeton i Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. Od 1955 roku współredagował czasopismo Zeitschrift für Physik wraz z Otto Haxelem.

Badania naukowe

Początkowe badania Jensena dotyczyły fizyki statystycznej oraz modelu Thomasa-Fermiego powłoki atomu. W latach 30. XX wieku skoncentrował się na fizyce jądra atomowego. W 1939 roku zaprezentował wstępny „model sfer”, jednak bez odpowiedniego aparatu matematycznego. Dopiero w 1948 roku, przy założeniu związku między spinem a orbitalem, wyjaśnił wartości liczb magicznych, co miało kluczowe znaczenie dla stabilności jąder atomowych. Jego teoria przewyższała model kroplowy (Bohra).

W tym samym okresie podobne odkrycia poczyniła Maria Göppert-Mayer w Stanach Zjednoczonych. Współpraca pomiędzy Jensenem a Göppert-Mayerem doprowadziła do pełnego zrozumienia właściwości lekkich jąder atomowych, co zostało opisane w ich wspólnej książce Elementary Theory of Nuclear Shell Structure, opublikowanej w 1955 roku.

Nagroda Nobla

W 1963 roku Jensen oraz Göppert-Mayer, w towarzystwie Eugen Wignera, otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za swoje osiągnięcia w badaniach nad strukturą jądra atomowego.

Podsumowanie

  • Urodziny: 25 czerwca 1907, Hamburg
  • Śmierć: 11 lutego 1973, Heidelberg
  • Główne osiągnięcia: Model sfer jądra atomowego, liczby magiczne
  • Nagroda Nobla: 1963, razem z Maria Göppert-Mayer i Eugenem Wignerem

Linki zewnętrzne