Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Kościół podejmuje działania w obliczu powodzi. „Rzeczywistość jest krucha”

W obliczu tragedii powodzi, która dotknęła wiele diecezji, biskupi podjęli istotne decyzje, które mają na celu wsparcie wiernych w trudnym czasie. W związku z sytuacją, w dniu 22 września wierni zostali zwolnieni z obowiązku uczestnictwa w niedzielnych mszach, a także otrzymali zezwolenie na pracę w tym wolnym dniu. Tego rodzaju decyzje mają umożliwić poszkodowanym oraz osobom pomagającym im na doprowadzenie swoich domów do porządku bez wyrzutów sumienia. W ramach wsparcia w kościołach organizowana jest także zbiórka pieniędzy na rzecz poszkodowanych przez powódź.

Dyspensa Od Udziału W Mszach

Ordynariusz opolski, biskup Andrzej Czaja, zdecydował się na udzielenie dyspensy od niedzielnej mszy. Podobnie postąpił biskup Marek Mendyk w diecezji świdnickiej, który dodatkowo zwolnił wiernych z piątkowego postu. W swoim komunikacie świdnicki biskup wskazał: „W związku z klęską powodzi udzielam poszkodowanym przez powódź i osobom niosącym im pomoc, dla ich dobra duchowego, dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania mięsa oraz od uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę, 22 września”.

Zbiórka Dla Powodzian

Jednak dyspensa to tylko jeden z elementów wsparcia. W niedzielę w kościołach odbędzie się również zbiórka pieniędzy na rzecz osób dotkniętych powodzią. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Tadeusz Wojda, wezwał parafie do zorganizowania zbiórki do specjalnie oznakowanych puszek, która powinna być przeprowadzona po mszy 22 września. Biskupi apelują do wiernych o pomoc, zwracając uwagę na kruchość życia i potrzebę, by kierować swoje serca ku Chrystusowi. Metropolita katowicki, arcybiskup Adrian Galbas, napisał w swoim komunikacie o pilnej potrzebie wsparcia.

Wsparcie Rzeczowe i Finansowe

Swój wkład w pomoc powodzianom można wnosić na różne sposoby. Oprócz zbiórek w kościołach, można wpłacać datki na konto Caritas, a także przekazywać pomoc rzeczową. Arcybiskup Wojda zaznaczył, że najbardziej potrzebne są urządzenia do osuszania domów i budynków publicznych. Caritas, jak donosi TOK FM, do tej pory przekazał pomoc rzeczową o łącznej wartości około 1,5 mln zł, w tym agregaty prądotwórcze i sprzęt do sprzątania zalanych domów.

W obliczu tej katastrofy, wszyscy możemy wnieść swój wkład, pomagając tym, którzy teraz najbardziej potrzebują wsparcia. Wspólne działania mogą zdziałać wiele i przywrócić nadzieję w serca dotkniętych tą nieszczęśliwą sytuacją.

Źródło/foto: Onet.pl
Michał Meissner / PAP

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie