Balga
Balga (niem. Balga, ros. Бальга) to historyczne ruiny średniowiecznego zamku oraz osady krzyżackiej, położone w obwodzie królewieckim, w rejonie bagriatonowskim, nad Zalewem Wiślanym, w dawnych Prusach Dolnych. Ruiny znajdują się w pobliżu wsi Wiesiołoje.
Historia
W 1238 roku Krzyżacy zdobyli pruski gród Honeda, a w 1239 roku założyli zamek w Balgi. Od 1250 roku zamek był siedzibą komturii, obejmującej obszar na południowy wschód, aż do Pisza i Ełku. Komturzy pełnili również funkcję wójta Natangii, a Balga podlegała wielkiemu marszałkowi w Królewcu.
Dzięki swojemu korzystnemu położeniu, Balga nie została zdobyta podczas powstań pruskich. W 1253 roku przez miejscowość przeszła wyprawa z królem czeskim Przemysłem Ottokarem II. W tym czasie kończono budowę nowego zamku dla konwentu, który został uzupełniony o przedzamcze na początku XIV wieku. Zamek rozebrano w XVII wieku, a materiały budowlane wykorzystano do budowy twierdzy w Piławie. Do 1945 roku Balga miała ponad 700 mieszkańców.
Teraźniejszość
Obecnie Balga jest niezamieszkaną miejscowością, z której pozostały jedynie fundamenty zamku i ruiny przedzamcza, częściowo odrestaurowane przed II wojną światową. W bliskiej okolicy znajdują się również ruiny kościoła św. Mikołaja z XIV wieku, gdzie zachowały się fragmenty murów obwodowych oraz portal zdobiony kamieniami z Ziemi Świętej i resztki malowideł ściennych.
Kościół parafialny w Baldze przed 1525 rokiem należał do archiprezbiteratu w Braniewie. Obecnie w miejscowości znajduje się męski skit Obrazu Chrystusa Zbawiciela, podlegający eparchii kaliningradzkiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.