Nowy podwariant koronawirusa, XEC, zaskakuje nas swoją szybkością rozprzestrzeniania. Przypomina to trochę scenariusz z katastroficznego filmu, gdzie wirus wzbiera w siłę, a my jedynie zastanawiamy się, czy to grypa, zakażenie bakteryjne, czy może coś znacznie gorszego. Wariant XEC, będący jednym z odgałęzień Omikronu, zadebiutował w Indiach w czerwcu 2024 i od tamtej pory dotarł już do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii, Ukrainy oraz Stanów Zjednoczonych.
SZYBKIE ROZPRZESTRZENIANIE I MYLNE OBJAWY
XEC łączy w sobie mutacje szczepów KS.1.1 oraz KP.3.3, które pojawiały się na różnych kontynentach przez ostatnie miesiące. W takich krajach jak Niemcy czy Dania, liczba zakażeń zwiększyła się o 16-17% od sierpnia, a w USA wariant ten występuje już w przynajmniej połowie stanów. Czy doczekamy się odpowiedzi ze strony Ministerstwa Zdrowia na pytanie dotyczące obecności XEC w Polsce? Na razie musimy uzbroić się w cierpliwość.
OBJAWY, CZYLI ABSURDALNE ZAMIESZANIE
Jednym z kluczowych objawów wariantu XEC jest… brak apetytu! Tak, dobrze słyszeliście. Może przypominać stan grypowy, zakażenie bakteryjne oraz problemy z wątrobą. Dodatkowo inne symptomy są podobne do tych znanych z wcześniejszych wersji Omikronu. Jak tu rozpoznać, z czym mamy do czynienia? Chyba tylko wróżka mogłaby poprawnie zdiagnozować te przypadłości.
Eksperci przewidują, że w ciągu najbliższych tygodni XEC mógłby zdominować obecne szczepy w USA i Europie. Prof. Eric Topol z Scripps Research Translational Institute przypuszcza, że jego przewaga transmisyjna da mu prym, zwłaszcza z nastaniem zimy.
SZCZEPIENIA – TWOJA OCHRONA
Dr Gayatri Amirthalingam z UK Health Security Agency przypomina, że najlepszą formą obrony przed COVID-19 są regularne szczepienia. W chwili, gdy zimowe miesiące zbliżają się wielkimi krokami, przekonanie o konieczności szczepień staje się jeszcze bardziej aktualne. Prof. Francois Balloux z Uniwersytetu College London twierdzi, że nowoczesne szczepionki powinny dobrze radzić sobie także z wariantem XEC. Nowe boosterowe wersje szczepionek Pfizer i Moderny są skierowane w stronę obecnie dominujących odmian Omikronu, takich jak JN.1, KP.2 oraz KP.3.1.1, z największym naciskiem na te blisko spokrewnione z XEC.
Oprócz szczepień, eksperci zalecają tradycyjne środki ochrony, jak mycie rąk i noszenie masek w zatłoczonych przestrzeniach. W obliczu nadchodzących zimniejszych miesięcy i zwiększonej liczby spotkań w pomieszczeniach, te środki prewencyjne mogą okazać się kluczowe. Czyżby zbliżający się listopad miał przynieść nowy szczyt zachorowań na COVID-19? Czas pokaże, lecz jedno jest pewne – zabezpieczenie się na tę porę roku to nieodzowna strategia w walce z wirusem.
Źródło/foto: Interia