Dzisiaj jest 21 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Tablica upamiętniająca funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP odsłonięta w Zgierzu

W dniu 18 września 2024 roku przed siedzibą Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie. Współpraca Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu, Muzeum Miasta Zgierza oraz Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi zaowocowała odsłonięciem tablicy upamiętniającej funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w wyniku brutalnych działań sowieckich. Uroczystość, z okazji 105. rocznicy powołania Policji Państwowej, stanowiła manifest pamięci o tych, którzy oddali życie w służbie kraju.

HOŁD DLA ZASŁUŻONYCH

Uroczysty apel rozpoczął się od odegrania Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, a gości powitał Komendant Powiatowy Policji w Zgierzu. Wśród uczestników znaleźli się m.in. insp. Arkadiusz Sylwestrzak – Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi, Lech Parell – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także posłowie, przedstawiciele samorządu oraz duchowieństwa. Obecność potomków zamordowanych funkcjonariuszy oraz młodzieży z klas mundurowych nadawała wydarzeniu szczególnie emocjonalny wymiar.

MEDALE I PRZEMÓWIENIA

W trakcie ceremonii wręczono medale Pro Bono Poloniae i Pro Patria, które przyznawane są za zasługi w kultywowaniu pamięci o polskiej tradycji niepodległościowej. Medal Pro Bono Poloniae otrzymała Grażyna Szkonter, natomiast medale Pro Patria wręczono kilkunastu zasłużonym funkcjonariuszom. Pomimo smutnego kontekstu, przemówienia wybrzmiewały z entuzjazmem, podkreślając znaczenie pamięci o ofiarach oraz ich ogromnym wkładzie w ochronę polskiego społeczeństwa.

PAMIĘĆ O TRAGICZNEJ HISTORII

Po ceremonii odsłonięcia tablicy, której towarzyszyło poświęcenie dokonane przez duchowieństwo, miało miejsce Apel Pamięci. W jego trakcie uczczono pamięć zamordowanych funkcjonariuszy minutą ciszy i salwą honorową. Mówiąc o przyszłości, organizatorzy wyrazili nadzieję, że tablica stanie się stałym przypomnieniem o poświęceniu tych, którzy stracili życie w służbie państwa.

HISTORIA POLICJI PAŃSTWOWEJ II RP

Policja Państwowa II Rzeczypospolitej, powołana do życia w 1919 roku, miała kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w odradzającym się państwie. Mimo licznych wyzwań – chaosu po I wojnie światowej, braku jednolitych struktur i napięć społecznych – Policja starała się budować stabilność i utrzymywać porządek. Niestety, agresja Niemiec oraz ZSRR w 1939 roku przyniosły ogromne straty wśród funkcjonariuszy, którzy padli ofiarą brutalnych zbrodni.

Wydarzenia epopei policji przed II wojną światową i w jej trakcie ukazują dramatyzm sytuacji funkcjonariuszy, którzy w trudnych warunkach musieli podejmować decyzje zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom, mimo że sami stawali się ofiarami totalitarnych reżimów.

EDUKACJA I PAMIĘĆ TRADYCJI

Po zakończonych uroczystościach, odbył się wykład historyczny prowadzony przez dra hab. Justyna Skowrona, który nawiązywał do zbrodni w Miednoje. Dodatkowo, grupa rekonstrukcyjna przedstawiła historyczne umundurowanie, umożliwiając wszystkim obecnym głębsze zrozumienie dziejów Policji w II Rzeczypospolitej. Takie inicjatywy są nie tylko lekcją historii, ale i przypomnieniem o wartości tożsamości narodowej oraz hołdem dla przodków.

Obecność tablicy pamiątkowej w przestrzeni miejskiej ma na celu przywrócenie pamięci o tragicznych losach poległych. Jest to istotny krok w kierunku budowania świadomości historycznej oraz oddawania czci i szacunku tym, którzy poświęcili swoje życie dla dobra Polski.

W imieniu Muzeum Miasta Zgierza dziękujemy za możliwość dokumentacji tego poruszającego wydarzenia, a także za wszystkie zdjęcia autorstwa Adama Wróbla.

Podkomisarz Robert Borowski

Źródło: Polska Policja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie