Władysław Mróz (1926-1960) był polskim funkcjonariuszem wywiadu, który po II wojnie światowej zasilił szeregi Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.
Powrót do Polski
Po wojnie Mróz powrócił do Polski i w 1950 roku rozpoczął pracę w wywiadzie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (MBP). Oprócz służby w Wydziale I Departamentu VII, prowadził również wykłady w Szkole Oficerskiej w Warszawie.
Wyjazd do Francji
Ożenił się z Francuzką, która po wojnie wróciła do Polski. Zniechęcona trudnymi warunkami życia, zaczęła tęsknić za Francją. W połowie lat pięćdziesiątych Mróz, kierujący operacjami Wydziału I, postanowił opuścić Polskę. Od 1957 roku starał się o wyjazd do Francji jako nielegalny emigrant, mimo problemów zdrowotnych. W 1959 roku z rodziną osiedlił się w Epinay-sur-Seine, gdzie rozpoczął pracę jako fotograf.
Przeciek i decyzja o ucieczce
Mimo chęci uzyskania stałego pobytu, Mróz i jego rodzina wstrzymywali się z wnioskiem o azyl polityczny w obawie przed deportacją. Francuski kontrwywiad (DST) odkrył jego powiązania z polskim wywiadem, co mogło wynikać z informacji przekazanych przez byłych oficerów. Mróz został wezwany na rozmowę z DST, gdzie ujawnił swoje tajemnice związane z polskim wywiadem.
Azyl i przekazane informacje
Mróz formalnie złożył wniosek o azyl polityczny i zdradził wiele tajemnic, w tym identyfikację agentów polskiego wywiadu we Francji, Izraelu i Wielkiej Brytanii. Ujawnił, że wśród polskich współpracowników znajdowali się wpływowi ludzie, co miało poważne konsekwencje dla polskiego wywiadu.
Plan i likwidacja
Z obawy przed zdradzeniem tajemnic, polski wywiad zaplanował likwidację Mroza. Ostatecznie postanowiono o jego porwaniu, jednak zmieniono strategię na skłonienie go do opuszczenia miejsca obserwacji. W październiku 1960 roku, po umówionym spotkaniu z przyjacielem, Mróz został porwany i zamordowany. Jego ciało znaleziono z raną postrzałową.
Bibliografia i przypisy
Dalsze informacje na temat Mroza i okoliczności jego śmierci można znaleźć w literaturze dotyczącej polskiego wywiadu oraz w artykułach prasowych, takich jak „Chaszodżdżi po polsku” autorstwa Łukasza Zaranek.
Linki zewnętrzne
* [https://www.tvp.info/39584643/chaszodzdzi-po-polsku-jak-prl-likwidowala-zdrajcow]