Dai Li
Dai Li (ur. 18 maja 1897, zm. 17 marca 1946) był chińskim oficerem służb specjalnych, generałem porucznikiem oraz szefem wywiadu w rządzie Czang Kaj-szeka podczas II wojny światowej. Przez lata 1932–1946 kierował Biurem Analiz i Statystyki, które było organem wywiadowczym Narodowej Rady Wojskowej Republiki Chińskiej.
Życiorys
Dai Li rozpoczął swoją karierę w latach dwudziestych w żandarmerii Czang Kaj-szeka, awansując na stopień kapitana w 1927 roku. Jego wczesne działania obejmowały infiltrację organizacji komunistycznych. W obawie przed ujawnieniem swojej przeszłości, miał zniszczyć dokumenty dotyczące swojego życia oraz zabić osoby, które mogły go zidentyfikować. Z tego powodu zyskał przydomek „rzeźnik”.
Przestępstwa i działalność wywiadowcza
Richard Deacon w swojej książce The Chinese Secret Service opisuje brutalność Dai Li, który miał zabić tysiące przywódców związkowych, intelektualistów oraz studentów, uznawanych za wrogów reżimu. Używał alkoholu i kobiet jako narzędzi manipulacji. Wierzył, że małżonkowie wymieniają się tajemnicami, co skłaniało go do nakłaniania podkomendnych do zawierania małżeństw.
W czasie II wojny światowej Dai Li współpracował z Amerykanami, organizując oddziały partyzanckie i siatki wywiadowcze. W latach 1942–1945 był dyrektorem Organizacji Współpracy Chińsko-Amerykańskiej (SACO), która angażowała około 3000 osób w zbieraniu danych meteorologicznych i wywiadowczych. Dzięki tej pracy zdobył informacje o agentach amerykańskiego wywiadu, wówczas Biura Służb Strategicznych (OSS).
Śmierć
Dai Li zginął 17 marca 1946 roku w wypadku lotniczym, gdy jego samolot rozbił się w górach. Oficjalnie przyczyną wypadku były złe warunki atmosferyczne, jednak niektórzy sugerują, że mógł zostać zamordowany przez wrogów, a pilot mógł być przekupiony przez komunistyczne służby specjalne.