Dzisiaj jest 21 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej funkcjonariuszy Policji Państwowej w Zgierzu

W dniu 18 września 2024 roku, przed siedzibą Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu, miało miejsce znaczące wydarzenie, które miało na celu uczczenie pamięci funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP. Wspólna inicjatywa Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu, Muzeum Miasta Zgierza oraz Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z Łodzi przyciągnęła wiele wysokich rangą gości, w tym Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, insp. Arkadiusza Sylwestrzaka. Uroczystość związana była z odsłonięciem tablicy „Pamięci Funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP pełniących służbę w Zgierzu – ofiar sowieckich zbrodni, w 105. rocznicę powstania Policji Państwowej”.

HOŁD DLA BOHATERÓW

W uroczystościach uczestniczyli również: Lech Parell, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, posłowie Agnieszka Hanajczyk, Tadeusz Wożniak oraz Marek Matuszewski, a także przedstawiciele samorządu lokalnego oraz innych służb mundurowych. Wśród honorowych gości obecni byli księża, kapelani oraz przedstawiciele stowarzyszeń emerytów policyjnych. Do grona uczestników dołączyli też potomkowie zamordowanych funkcjonariuszy oraz młodzież z klas mundurowych, co nadało wydarzeniu szczególny charakter.

ODZNACZENIA DLA ZASŁUŻONYCH

Uroczysty apel rozpoczął się od odegrania Hymnu RP oraz powitania gości przez Komendanta Powiatowego Policji w Zgierzu. W trakcie ceremonii wręczono medale Pro Bono Poloniae oraz Pro Patria osobom i instytucjom zasłużonym w kultywowaniu pamięci o polskiej niepodległości. Medale wręczono m.in. Grażynie Szkonter, która otrzymała wyróżnienie Pro Bono Poloniae oraz szeregowi funkcjonariuszy, takich jak insp. Maciej Klepacki i nadkom. Adam Kuliński, którzy zostali odznaczeni medalem Pro Patria.

WEZWANIE DO PAMIĘCI

Główne przemówienia wygłosili zaproszeni goście, z naciskiem na konieczność zachowania pamięci o bohaterach służby. Ceremonia odsłonięcia tablicy miała również wymiar głęboko emocjonalny, z Apel Pamięci, podczas którego przypomniano historię zamordowanych policjantów. Wzruszające momenty przeplatały się z defiladą oddziałów oraz salwą honorową, przypominając o trudnych losach funkcjonariuszy w czasach II RP.

NIEZAPOMNIANE LOSY POLICJI PAŃSTWOWEJ

Policja Państwowa II Rzeczypospolitej, powołana do życia w 1919 roku, odegrała kluczową rolę w budowaniu bezpieczeństwa w nowo odrodzonej Polsce. Epoka ta była naznaczona wieloma wyzwaniami, od braku jednolitych struktur po napięcia etniczne. Z kolei tragicznym zwrotem okazała się inwazja Niemiec i ZSRR w 1939 roku, która dotknęła funkcjonariuszy w sposób, którego nie da się zapomnieć – wiele z nich straciło życie, a pozostali mu byli narażeni na brutalne prześladowania.

Po ceremonii, która miała głębokie znaczenie dla lokalnej społeczności i policjantów, zorganizowano wykład historyczny na temat zbrodni w Miednoje, a także prezentację umundurowania z czasów II RP. Spotkanie to miało na celu nie tylko uczczenie przeszłości, ale i edukację młodych pokoleń o niezwykle ważnych wartościach patriotycznych i tożsamości narodowej.

Obecność tablicy pamiątkowej w przestrzeni miejskiej stanowić ma nie tylko hołd dla ofiar, ale także przypomnienie, że pamięć o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę, nigdy nie zostanie zatracona.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie