Domont – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Dolina Oise, położona około 20 km na północ od Paryża. Jest partnerskim miastem Wolsztyna w Polsce.
Geografia
Domont znajduje się w północno-wschodniej części Lasu Montmorency. Gmina graniczy z Montmorency, Andilly, Montlignon, Saint-Prix, Bouffémont, Moisselle, Ézanville i Piscop.
- Powierzchnia: 833 ha (60% terenów zielonych i rolniczych)
- Wysokość: 90 m przy stacji, 180 m w pobliżu fortu
- Ludność (1990): 13 226 osób, gęstość zaludnienia: 1588 osób/km²
Historia
Nazwa Domont pochodzi od germańskiego imienia Dodo oraz łacińskiego słowa mons. W średniowieczu miejscowość była wsią drwali i rolników. W 1105 roku Rudolphe le Bel nadał benedyktyńskie opactwo zakonowi Priory Saint-Martin-des-Champs w Paryżu. W 1149 roku papież Kalikst II potwierdził tę darowiznę. Do dziś zachowała się klasztorna kaplica, która jest obecnie parafią pod patronatem św. Marii Magdaleny.
W kolejnych stuleciach wieś była w posiadaniu rodów Montmorency i Villiers. Otwarcie stacji kolejowej w 1877 roku przyczyniło się do rozwoju urbanizacji, a miejscowość zyskała miano „Domont-les-poires” z powodu licznych sadów. W latach 60. i 70. XX wieku powstały osiedla dla osób o niskich dochodach, co przyczyniło się do podwojenia liczby ludności.
Zabytki i miejsca do zwiedzenia
- Kościół św. Marii Magdaleny – romański kościół z lat 1098-1105, uznawany za szczególnie cenny zabytek.
- Zamek Ombreval
- Fort Domont (1874–1878)
- Pałac Priory (obecnie Urząd Miasta)
- Le Chateau de la Chancellerie
Miasta partnerskie
- Shepshed
- Germering
- Wolsztyn
- Buja