Saint-Ouen-sur-Seine
Saint-Ouen-sur-Seine to miasto i gmina we Francji, położona w regionie Île-de-France, w departamencie Sekwana-Saint-Denis. Przez miejscowość przepływa rzeka Sekwana. Do listopada 2018 roku gmina nosiła nazwę Saint-Ouen.
W 1990 roku gmina miała 42 343 mieszkańców, co plasowało ją na 42. miejscu pod względem liczby ludności w regionie. Gęstość zaludnienia wynosiła 9824 osoby/km².
Historia
Nazwa Saint-Ouen pochodzi od biskupa Rouen, Audœnusa Dado, który zmarł w 686 roku. W VII wieku wzniesiono ku jego pamięci kaplicę, która stała się miejscem pielgrzymek. W XII wieku rozbudowano ją w stylu romańskim. W XIII wieku wieś rozwijała się, a uprawy takie jak winorośl, pszenica i wiklina były dominujące.
W XVII wieku Saint-Ouen stało się popularnym kurortem. W XIX wieku, po industrializacji, miasto przekształciło się w ośrodek przemysłowy, osiągając populację ponad 30 000 mieszkańców. Po II wojnie światowej nastąpił kryzys przemysłowy, a w latach 90. XX wieku sektor usługowy zdominował lokalną gospodarkę.
Dzisiaj
W 2014 roku w mieście wybrano mera z prawicowej partii, który rozpoczął program spłaty długów i gentryfikacji. Liczba mieszkańców wzrosła do 48 886 osób, a demografia wskazuje na młody charakter społeczności. 28% mieszkańców mieszka w budynkach wzniesionych po 1991 roku, a 42% w mieszkaniach zajmowanych od mniej niż 5 lat.
Stopa bezrobocia w mieście wynosi 17,6%, co jest wyższe niż średnia krajowa. W 2013 roku powstała nowa dzielnica Ecoquartier des Docks, która przyciągnęła młodych mieszkańców. W mieście znajduje się również największy pchli targ na świecie, Puces de Saint Ouen, przyciągający turystów.
Komunikacja
Saint-Ouen-sur-Seine jest dobrze skomunikowane dzięki stacjom metra oraz linii RER C. Oto niektóre z nich:
- Stacje linii 13 metra: Garibaldi, Mairie de Saint-Ouen
- Stacje linii 14 metra: Saint Ouen, Mairie de Saint Ouen
- Stacja linii RER C: Saint Ouen
- Autobus linii 85 (kierunek Châtelet)
Miasta partnerskie
- Terni, Włochy
- Salford, Wielka Brytania
- Ruse, Bułgaria
- Podolsk, Rosja