Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Osinów Dolny

Chcę dodać własny artykuł

Osinów Dolny

Osinów Dolny to wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Cedynia, nad Odrą. Jest to najdalej na zachód wysunięty punkt Polski, a także przejście graniczne do Niemiec. Miejscowość liczy około 180 mieszkańców, z których wielu korzysta z lokalnych zakładów fryzjerskich, co czyni ją znaną w skali kraju z ich dużej liczby w przeliczeniu na mieszkańców.

Wieś składa się z dwóch części: starszej, z kościołem z XIII wieku, oraz nowej, położonej bezpośrednio nad Odrą. W bliskiej odległości, około 3 km na północ, znajduje się ujście kanału Odra-Hawela.

Historia

Osinów Dolny ma bogatą historię, sięgającą czasów średniowiecza. Była to stara osada na szlaku Magdeburg-Chojna, z funkcjonującą strażnicą przy przejściu przez Odrę. W miejscowości miało miejsce pierwsze starcie między Niemcami a wojami Mieszka I przed bitwą pod Cedynią w 972 roku.

W XX wieku w Osinowie Dolnym istniała fabryka celulozy, uruchomiona przez Niemców w 1938 roku, która została zniszczona w 1945 roku. W tym samym roku w okolicach wsi miała miejsce bitwa między oddziałami Armii Czerwonej, ludowego Wojska Polskiego a armią niemiecką, w wyniku której zlikwidowano niemiecki przyczółek na Odrze. W walkach uczestniczyli żołnierze 129 Korpusu Piechoty Armii Czerwonej oraz polscy artylerzyści.

W Osinowie Dolnym istniał również przystanek kolejowy, co ułatwiało komunikację z innymi miejscowościami.