„`html
Gierczyn
Gierczyn (niem. Gierhen, po 1945 r. Kierz) to wieś w Polsce, znajdująca się w gminie Mirsk, powiecie lwóweckim, w województwie dolnośląskim. W latach 1954-1959 była siedzibą gromady Gierczyn, a następnie w gromadzie Mroczkowice. W latach 1975-1998 należała do województwa jeleniogórskiego.
Położenie
Wieś usytuowana jest w Górach Izerskich, na północnym zboczu Grzbietu Kamienickiego oraz Pogórzu Izerskim, w dolinie Czarnotki. Leży przy dawnym Trakcie Żytawsko-Jeleniogórskim i jest częścią zielonego szlaku turystycznego Świeradów-Zdrój – Mirsk.
Nazwa
Nazwa Gierczyn pojawia się w średniowiecznych dokumentach, w tym w Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis, jako Ger. W 1385 roku wieś wzmiankowano jako Geran, a później jako Kierz.
Historia
W średniowieczu Gierczyn był własnością trzech rodów rycerskich. W 1570 roku wieś sprzedano rodzinie Zeydlitzów, która prowadziła prace górnicze. W okolicy odkryto złoża kasyterytu, które intensywnie eksploatowano do końca XVI wieku. Przeszkody w wydobyciu, takie jak wojna trzydziestoletnia, ograniczały dalszy rozwój górnictwa. Po przejęciu Śląska przez Prusy w 1742 roku, wydobycie cyny spadło znacznie. Ostateczne badania po II wojnie światowej wykazały, że pozostałe złoża są już nieopłacalne. W regionie zachowały się ślady górniczej przeszłości, takie jak sztolnie i hałdy kamienne.
Zabytki
W Gierczynie znajdują się następujące zabytki:
- Park z XVIII w., z początku XX w.
- Kościół filialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XVI wieku, z późnorenesansowym stropem i barokowym ołtarzem.
W przeszłości istniały również pałac oraz drugi kościół, który został zniszczony w czasach PRL.
Bibliografia
- Birecki T., 1959, Złoże cyny w Przecznicy (Dolny Śląsk). Zesz. Nauk. AGH, nr 22, Geologia z.3, s. 35–53, Kraków.
- Słownik geografii turystycznej Sudetów, t. 1 Góry Izerskie, red. Marek Staffa, Wydawnictwo PTTK „Kraj”, Warszawa-Kraków 1989.
- Słownik geografii turystycznej Sudetów, tom 2 (A-Ł) Pogórze Izerskie, red. Marek Staffa, Wydawnictwo I-BiS, Wrocław 2003.
„`