Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Odsłonięcie tablicy ku czci funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP w Zgierzu

Inicjatywa zainicjowana przez Komendę Powiatową Policji w Zgierzu, Muzeum Miasta Zgierza oraz Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi ma na celu przywrócenie pamięci o funkcjonariuszach, którzy pochodzili z obecnego powiatu zgierskiego i stracili życie w wyniku decyzji sowieckiej władzy dotyczącej rozstrzelania niemal 22 tysięcy przedstawicieli polskich elit. Uroczystości, które odbyły się 18 września 2024 roku przed siedzibą Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu, zaszczycił swoją obecnością insp. Arkadiusz Sylwestrzak, Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi.

UROCZYSTY APPEL I ODSŁONIENIE TABLICY

W trakcie uroczystego apelu odsłonięto tablicę „Pamięci Funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP pełniących służbę w Zgierzu – ofiar sowieckich zbrodni, w 105. rocznicę powstania Policji Państwowej”. W ceremonii uczestniczyli m.in. Lech Parell, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, oraz parlamentarzyści Agnieszka Hanajczyk, Tadeusz Wożniak i Marek Matuszewski. Obecni byli także przedstawiciele samorządu powiatowego, wymiaru sprawiedliwości, służb mundurowych, a także prezesi Stowarzyszenia Rodzina Policyjna z województw łódzkiego i świętokrzyskiego.

MEDALE I PRZEMÓWIENIA

Po odegraniu Hymnu RP i powitaniu gości rozpoczęła się ceremonia wręczenia odznaczeń Pro Bono Poloniae oraz Pro Patria. Medal Pro Bono Poloniae otrzymała Grażyna Szkonter, natomiast medale Pro Patria wręczono m.in. insp. Maciejowi Klepackiemu oraz insp. Piotrowi Bielewskiemu. W dalszej części uroczystości głos zabrali zaproszeni mówcy, którzy podkreślili znaczenie pamięci o zasłużonych policjantach Policji Państwowej II RP.

ROPOT II RZECZYPOSPOLITEJ

Zarówno ryzykowne warunki, w których przyszło działać Policji Państwowej, jak i tragiczne wydarzenia z 1939 roku, kiedy to wielu funkcjonariuszy straciło życie, ukazują złożoność ich misji. Policja została powołana do zapewnienia bezpieczeństwa w odradzającej się Polsce, a mimo licznych wyzwań, takich jak brak jednolitych struktur i doświadczenia, odegrała kluczową rolę w utrzymaniu porządku publicznego. Niestety, jej losy naznaczone były tragedią popełnioną przez Niemców i Sowietów, co doprowadziło do strat, których dokładna liczba pozostaje nieznana.

POCZUCIE OBOWIĄZKU I PAMIĘĆ

Po ceremonii odsłonięcia tablicy, która była wzruszającym aktem oddania hołdu poległym funkcjonariuszom, zaproszeni goście wzięli udział w wykładzie historycznym Piotra Skowrona na temat „Miednoje 1940. Zbrodnia wojenna”. Grupa rekonstrukcyjna przybliżyła zebranym realia życia policjantów w II RP, prezentując ich umundurowanie oraz wyposażenie. Obecność tablicy pamiątkowej w przestrzeni miejskiej ma na celu upamiętnienie tragicznych wydarzeń, aby pamięć o bohaterach nigdy nie zgasła.

Warto podkreślić, że każdy z nas ma obowiązek pielęgnowania pamięci o przodkach, którzy poświęcili życie w służbie bezpieczeństwa obywateli. Dziś przypominamy ich nie tylko poprzez uroczyste ceremonie, ale również poprzez pielęgnację ich legendarnej odwagi w sercach naszego społeczeństwa.

Choć wydarzenia te mają swoje korzenie w przeszłości, ich echo wciąż brzmi w naszym społeczeństwie, przypominając o ofiarach oraz o ich niegasnącym dziedzictwie, które powinno inspirować przyszłe pokolenia.

Rys historyczny, który towarzyszy tak ważnym inicjatywom, jest kluczem do zrozumienia współczesnych wyzwań, z którymi boryka się Policja oraz całe społeczeństwo. Wspomnienia te, pełne bólu, ale i nadziei, będą kontynuowane przez tych, którzy zachowają pamięć o bohaterach służby mundurowej – policjantach, którzy do końca wypełniali swój obowiązek.

Zdjęcia do artykułu: Adam Wróbel, Urząd Miasta Zgierza. Dziękujemy.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie