Premier Donald Tusk w swoim najnowszym wpisie na platformach społecznościowych zwrócił uwagę na to, że początek roku w polityce jest niezwykle intensywny. W środę, po rozmowach z premierami Danii, Szwecji, Finlandii oraz kanclerzem Niemiec, podkreślił, że kluczowe tematy dotyczyły bezpieczeństwa Morza Bałtyckiego oraz relacji transatlantyckich.
Trump na Grenlandii – Niepokojące Oświadczenia
W centrum dyskusji znalazły się także kontrowersyjne wypowiedzi prezydenta elekta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa, który zaznaczył, że Grenlandia, będąca częścią Królestwa Danii, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa USA. Jego słowa wzbudziły niepokój w Europie, gdyż zakwestionował on pełne prawa Danii do tej wyspy oraz dopuszczał możliwość zastosowania presji militarnej lub gospodarczej, jeżeli duńskie władze nie zgodzą się na jej sprzedaż.
Europa Solidarna z Danią
Na te groźby zareagowali przedstawiciele wielu europejskich krajów. Premier Danii, Mette Fredriksen, wezwała do zachowania spokoju, wskazując na potrzebę utrzymania dobrych relacji handlowych z USA. Duński minister spraw zagranicznych, Lars Lokke Rasmussen, stwierdził z kolei, że Grenlandia może dążyć do niepodległości, jeśli wyrażą to jej mieszkańcy, lecz mało prawdopodobne jest, aby została stanem USA.
Francuski minister spraw zagranicznych, Jean-Noel Barrot, zadeklarował, że Unia Europejska nie pozwoli na naruszanie suwerenności swoich państw, a rzecznik Komisji Europejskiej, Olof Gill, zapewnił, że organizacja jest gotowa chronić interesy swoich członków.
Kanclerz Scholz o Nienaruszalności Granic
Kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, również odniosł się do wypowiedzi Trumpa, podkreślając, że nienaruszalność granic jest fundamentalną zasadą prawa międzynarodowego. Zaznaczył, że jest zaskoczony tymi kontrowersyjnymi wypowiedziami i wskazał na brak zrozumienia wśród europejskich sojuszników dotyczący ostatnich oświadczeń amerykańskich władz. Odwołał się do sytuacji na Ukrainie, przypominając, że Rosja naruszyła tę zasadę, co jeszcze bardziej podkreśla ważność jedności w NATO w celu wzmocnienia zdolności obronnych.
W kontekście tego napięcia na arenie międzynarodowej, można zadać sobie pytanie, czym skończy się ta polityczna gra, w której stawką wydaje się być nie tylko Grenlandia, ale także stabilność całego regionu.
Źródło/foto: Polsat News