Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP w Zgierzu

Inicjatywa, którą zainicjowały Komenda Powiatowa Policji w Zgierzu, Muzeum Miasta Zgierza oraz Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” z Łodzi, ma na celu przywrócenie pamięci o funkcjonariuszach, którzy pochodzi z dzisiejszego powiatu zgierskiego i zginęli w wyniku decyzji sowieckich władz dotyczącej rozstrzelania blisko 22 tys. przedstawicieli polskich elit. W uroczystości uczestniczył insp. Arkadiusz Sylwestrzak, Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi.

UROCZYSTY APPEL I ODSŁONIENIE TABLICY

Dnia 18 września 2024 roku przed siedzibą Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu odbył się uroczysty apel związany z odsłonięciem tablicy „Pamięci Funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP pełniących służbę w Zgierzu – ofiar sowieckich zbrodni, w 105. rocznicę powstania Policji Państwowej”. Uczestniczyli w nim między innymi: Lech Parell, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, posłowie Agnieszka Hanajczyk, Tadeusz Wożniak i Marek Matuszewski, a także wielu przedstawicieli samorządu, wymiaru sprawiedliwości oraz innych służb mundurowych. Obecni byli również potomkowie zamordowanych funkcjonariuszy oraz młodzież klas mundurowych.

MEDALE I PRZEMÓWIENIA

Ceremonia rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego oraz powitania zaproszonych gości przez Komendanta Powiatowego Policji w Zgierzu. W trakcie uroczystości wręczono medale Pro Bono Poloniae oraz Pro Patria, które honorują osoby oraz instytucje dedykowane szerzeniu pamięci o polskich tradycjach niepodległościowych. Otrzymali je między innymi Grażyna Szkonter oraz insp. Maciej Klepacki i jego koledzy. Po wręczeniu wyróżnień głos zabrał insp. Arkadiusz Sylwestrzak, który podkreślił znaczenie pamięci o zasłużonych policjantach dla obecnych pokoleń. Następnie głos zabrało wielu innych mówców, którzy oddali hołd tym, którzy w służbie oddali swoje życie.

ODSŁONIENIE TABLICY

Tablicę odsłonił Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Komendantem Wojewódzkim Policji w Łodzi, prezesem Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi, starostą zgierskim oraz prezydentem miasta. Po ceremonii miało miejsce poświęcenie tablicy przez przedstawicieli duchowieństwa, a następnie odbył się Apel Pamięci, podczas którego uczczono zamordowanych policjantów salwą honorową.

HISTORIA POLICJI PAŃSTWOWEJ II RP

Historia Policji Państwowej II Rzeczypospolitej, powołanej do życia w 1919 roku, jest złożona i świadczy o trudnych wyzwaniach, przed jakimi stanęła młoda Polska. W obliczu chaosu po I wojnie światowej nowa instytucja musiała radzić sobie z brakiem jednolitych struktur oraz z niedoborem doświadczonej kadry. Policjanci stawiali czoła przestępczości i napięciom społecznym w wielonarodowej Polsce, co wymagało zachowania neutralności w niełatwej sytuacji politycznej.

Niestety, gwałtowna agresja Niemiec na Polskę w 1939 roku przyniosła katastrofalne skutki dla Policji Państwowej. Wiele osób straciło życie, a pozostali musieli podejmować trudne decyzje dotyczące dalszej służby. Po zajęciu kraju przez ZSRR i Niemców, polscy policjanci stali się ofiarami represji, co tylko pogłębiło rozdarcie społeczne i osłabiło bezpieczeństwo w kraju.

PAMIĘĆ I REFLEKSJA

Na zakończenie uroczystości, pod tablicą wieńce złożyli przedstawiciele władz oraz zaproszeni goście, składając hołd poległym funkcjonariuszom. Obecność tablicy w przestrzeni miejskiej ma przypominać o tragicznych losach tych, którzy w służbie stracili życie, a także o zobowiązaniu do pielęgnowania pamięci o nich. Po oficjalnej części, odbył się wykład dr hab. Justyna Skowrona oraz prezentacja historyczna umundurowania z czasów II RP, która przybliżyła młodzieży znaczenie historii i tożsamości.

Mamy nadzieję, że tablica pamiątkowa będzie trwałym symbolem pamięci o tragicznie poległych funkcjonariuszach i przestroga dla przyszłych pokoleń, aby nigdy nie zapomnieć o ich poświęceniu.

Zdjęcia do artykułu: Adam Wróbel, Urząd Miasta Zgierza.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie