Dzisiaj jest 19 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Natalia Kaczmarek zyskała wyróżnienie. Wesprzyj ją w drodze do zwycięstwa

Natalia Kaczmarek, specjalizująca się w biegu na 400 metrów, oraz junior Stanisław Strzelecki zostali nominowani przez European Athletics w plebiscycie na najlepszych lekkoatletów sezonu. „To ogromny zaszczyt, że moje osiągnięcia zyskały tak wysoką ocenę” – podkreśla 26-latka. Polscy kibice mają możliwość wsparcia zawodników w walce o zwycięstwo.

Dla Kaczmarek był to niezwykle udany sezon. W styczniu, podczas zgrupowania w Republice Południowej Afryki, pod okiem trenera Marka Rożeja pobiegła 300 metrów w czasie 35,52, poprawiając rekord Polski, który przez niemal pięćdziesiąt lat należał do legendy, Ireny Szewińskiej. To był zaledwie początek jej świetnych występów.

Reprezentantka Podlasia Białystok rozpoczęła sezon w kwietniu, startując w Diamentowej Lidze w Xiamen, a kilka dni później weszła w skład sztafety, która wywalczyła kwalifikację olimpijską w Nassau. 10 czerwca Kaczmarek zdobyła złoty medal mistrzostw Europy w biegu na 400 metrów na Stadio Olimpico w Rzymie, osiągając czas 48,98, co również oznaczało poprawienie rekordu kraju Ireny Szewińskiej z 1976 roku.

W lipcu, podczas zawodów Diamentowej Ligi w Londynie, Kaczmarek pokonała 400 metrów w czasie 48,90, jeszcze bardziej poprawiając swój rekord. Kulminacyjnym momentem sezonu był finał igrzysk olimpijskich na Stade de France w Paryżu, gdzie 9 sierpnia zajęła trzecią lokatę z czasem 48,98, co dało jej pierwszy indywidualny medal olimpijski w karierze. Na zakończenie tego pełnego sukcesów sezonu Kaczmarek po raz drugi z rzędu została nominowana do tytuł lekkoatletki roku w Europie.

„To był niesamowity sezon. Mistrzostwo Europy, indywidualny medal olimpijski oraz rekordy Polski – brzmi jak spełnione marzenia. I jeszcze ta nominacja do tytułu lekkoatletki roku w Europie. To dla mnie ogromny zaszczyt” – mówi Natalia Kaczmarek.

Wyróżnienie przypadło również Stanisławowi Strzeleckiemu, który został nominowany przez European Athletics do tytułu wschodzącej gwiazdy lekkoatletyki. W lipcu zdobył złoty medal mistrzostw Europy do lat 18, imponując czasem 46,50 w biegu na 400 m podczas zawodów w Bańskiej Bystrzycy, co uczyniło go liderem europejskich tabel. Jednocześnie poprawił 13-letni rekord Polski juniorów młodszych, który wcześniej należał do Patryka Dobka.

Strzelecki nie zatrzymał się jedynie na sukcesach indywidualnych. Na koniec mistrzostw, z polską sztafetą 100-200-300-400 m z udziałem indywidualnego mistrza Europy na ostatniej zmianie, sięgnął po złoty medal. Został jednym z dwóch zawodników, którzy zdobyli dwa złote medale podczas tych mistrzostw.

Głosowanie na najlepszych lekkoatletów Europy odbywa się na stronie European Athletics i potrwa do 29 września. Na początku października ogłoszone zostaną nazwiska finalistów, a zwycięzcy plebiscytu zostaną uhonorowani 26 października podczas gali Golden Tracks w Skopje w Macedonii Północnej.

Przypominamy, że na YouTube działa nasz kanał Fakt Sport, gdzie można znaleźć wszystkie nasze najnowsze produkcje wideo. Zachęcamy do subskrypcji.