Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Satelitarne ujęcia ujawniają dramatyczne zalanie miasta

W środę, pod bezchmurnym niebem, europejski satelita obserwacyjny Sentinel-2 po raz pierwszy uchwycił obraz regionów Polski dotkniętych potężną powodzią. Te zdjęcia ukazują skalę żywiołu i zmagania, z jakimi muszą się borykać mieszkańcy dorzecza Odry oraz Nysy Kłodzkiej.

Powódź w Południowo-Zachodniej Polsce

Południowo-zachodnia Polska staje w obliczu powodzi, a zagrożenie zaczyna obejmować kolejne obszary. W środę woda zalała m.in. Żagań. W miastach takich jak Brzeg, Oława i Wrocław zapanowała pełna mobilizacja. Na satelitarnych fotografiach uwidacznia się skala tragedii w tych lokalizacjach, które ucierpiały z powodu intensywnych opadów, sprowadzonych przez niż genueński Borys.

Przed i po przerwie deszczu

Na zdjęciach widoczny jest Racibórz Dolny przed obfitymi opadami, które miały miejsce 24 sierpnia, oraz po przejściu fali powodziowej. Obok zbiornika, w Lewinie Brzeskim, niemal w całości zalane zostało miasto, a także wiele okolicznych wsi. Woda z Nysy Kłodzkiej spływa do Odry, łącząc się z tamtejszą falą, która najpierw dotarła do Brzegu. W tym mieście zalane zostały nawet wyspy na Odrze. Na zdjęciach wyraźnie widać także wały przeciwpowodziowe wzdłuż rzeki.

Kolejne miasta w niebezpieczeństwie

Fala powodziowa przemieszcza się dalej, docierając do Oławy oraz okolicznych miejscowości. Woda rozlała się na przyległe pola, a teraz Wrocław staje przed wyzwaniem, jakie niesie ze sobą kolejna fala. Mieszkańcy z niepokojem oczekują na nadchodzące śniegi, które mogą jeszcze pogłębić ten dramatyczny stan rzeczy.

W obliczu tej katastrofy, potrzebna jest nie tylko mobilizacja władz, ale także wsparcie społeczności lokalnych. Takie sytuacje pokazują, jak krucha jest nasza infrastruktura i jak wiele jeszcze można zrobić, aby chronić ludzi przed żywiołem.

Źródło/foto: Onet.pl ESA (Sentinel-2)

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie