Najwięcej Polaków obawia się obniżenia bezpieczeństwa kraju oraz wystąpienia konfliktów międzynarodowych w nadchodzących latach. Z aktualnego badania przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że aż 46,9% ankietowanych wyraża niepokój w tej kwestii. Drugim znaczącym zagrożeniem, które wskazano równie często, jest kryzys energetyczny oraz rosnące ceny energii, z wynikiem 46,7%.
NIETYPOWE ZAGROŻENIA I POLITYCZNE PREFERENCJE
Obawy Polaków nie kończą się na kwestiach bezpieczeństwa i energii. Aż 41,1% badanych martwi się niestabilnością polityczną oraz nowymi konfliktami społecznymi. Coraz bardziej wyraźne są też obawy związane z dostępem do służby zdrowia, które wskazało 33,5% uczestników badania. Podobny odsetek, 33,2%, obawia się pogorszenia sytuacji gospodarczej w Polsce.
Również inne niepokoje mają swoje miejsce w wyniku ankiety. Ograniczenie wolności mediów oraz praw obywatelskich wskazało 24,9% badanych, a 12,8% obawia się wzrostu bezrobocia oraz problemów na rynku pracy. Dla 9,9% uczestników zagrożeniem są zmiany klimatyczne, a dla 6,1% – napięcia w relacjach z Unią Europejską.
POLITYCZNE SUBIEKTYWY W UNIKALNYCH OBAWACH
W badaniu widać różnice w obawach w zależności od preferencji politycznych. Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości najczęściej wskazują kryzys energetyczny (49%) oraz problemy z dostępem do służby zdrowia (48%). Z kolei elektorat Koalicji Obywatelskiej najczęściej podkreśla obniżenie bezpieczeństwa kraju (74%).
Obawy dotyczące kryzysu energetycznego przeważają również wśród wyborców Trzeciej Drogi (Polska 2050 – Polskie Stronnictwo Ludowe), ujawniając się w przypadku 91% z nich. Osoby popierające Nową Lewicę wyrażają swoje obawy związane z niestabilnością polityczną oraz nowymi konfliktami społecznymi, które dostrzega też 91% przedstawicieli tej opcji.
Co ciekawe, na szczególną uwagę zasługują wyborcy Konfederacji, którzy najbardziej akcentują obawy związane z ograniczaniem wolności mediów i praw obywatelskich, co zadeklarowało aż 87% z nich.
Źródło/foto: Interia