Dzisiaj jest 19 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Były szef ABW nie pojawił się przed komisją w sprawie Pegasusa

Podczas najnowszego posiedzenia komisji śledczej ds. Pegasusa na przesłuchanie miał stawić się Piotr Pogonowski, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Niestety, mimo otrzymania wezwania, świadek nie przybył na zebranie komisji.

Kwestia nieobecności byłego szefa ABW

Komisja, która w tym tygodniu pracuje w niepełnym składzie, funkcjonuje pod przewodnictwem wiceprzewodniczącego Marcina Bosackiego (KO), zastępującego Magdalenę Srokę (PSL-TD). Tuż przed rozpoczęciem posiedzenia jej członkowie uczcili pamięć ofiar niedawnych powodzi minutą ciszy.

Bosacki ujawnił, że Piotr Pogonowski nie stawił się na przesłuchanie, mimo formalnego wezwania, które mu doręczono.

– Wierzę, że były szef ABW jednak zmieni zdanie i przyjdzie na przesłuchanie – podkreślił Bosacki. Przewiduje on, że sąd przyzna rację komisji i zastosuje środki wobec Pogonowskiego za unikanie stawienia się przed nią.

Kariera Pogonowskiego w służbach

Pogonowski kierował Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego w latach 2016-2020, a w latach 2015-2016 pełnił w niej obowiązki szefa, po czym zrezygnował z powodów osobistych. Od 2020 roku zasiada w zarządzie Narodowego Banku Polskiego, gdzie odpowiada za departamenty administracji, bezpieczeństwa oraz controllingu.

W latach 2008-2010 pełnił rolę dyrektora gabinetu szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego. W 2011 roku ubiegał się o mandat poselski z list PiS w okręgu lubelskim, jednak bez powodzenia.

Postępy komisji

Jak dotąd komisja przesłuchała m.in. byłego wicepremiera oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, byłego wiceszefa MS Michała Wosia, oraz byłego dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości Mikołaja Pawlaka. Choć prace komisji przebiegają, warto odnotować, że 10 września Trybunał Konstytucyjny uznał, iż zakres działania sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa jest niezgodny z polską konstytucją.

Posłowie PiS wnieśli o przeanalizowanie sejmowej uchwały, argumentując, że komisja ma zbyt szeroki zakres kompetencji. Akt ten dotyczy badania legalności, prawidłowości i celowości działań podejmowanych z wykorzystaniem Pegasusa przez rząd oraz służby od listopada 2015 roku do listopada 2023 roku, a także ustalenia odpowiedzialnych za zakup tych narzędzi dla polskich władz.

Bądź na bieżąco i dołącz do grona 200 tys. obserwujących nas na Facebooku – polub Interia Wydarzenia i komentuj nasze artykuły!

Źródło/foto: Interia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie