Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Niska woda w Wiśle odsłania skarby przeszłości

Rekordowo niskie stany wody w Wiśle umożliwiły miłośnikom historii dokonanie niezwykłych odkryć. Na dnie rzeki, w rejonie Białołęki, wydobyto nie tylko dwa wagoniki z czasów II wojny światowej, ale także fragment płyty kamiennej pochodzącej z Villa Regia.

Wydobycie Wagoników

Mariusz Chwedczuk, przedstawiciel stowarzyszenia „Nadwiślańskie Urzecze”, poinformował, że dzięki niskiemu poziomowi wody udało się odnaleźć dwa wagoniki. Jak wyjaśnił, są to konstrukcje używane podczas II wojny światowej, które przywieziono z Niemiec, prawdopodobnie z kopalni, do usuwania gruzu z warszawskiego getta. Po wojnie wagoniki mogły trafić na brzegi Wisły, gdzie zostały porzucone.

Historia Odkryć

Jacek Boborycki, założyciel grupy Milion Explorers Team, podkreślił, że odkryte wagoniki są nitowane, co potwierdza ich wiek. W tej chwili zespoły zajmują się konserwacją znalezisk, by móc dokładniej określić ich przeznaczenie na podstawie zachowanych tabliczek znamionowych.

Boborycki dodał, że istnieją różne hipotezy dotyczące historii wagoników. Mogą one pochodzić z czasów, gdy stosowano je do wywożenia gruzu z getta warszawskiego, lub z obozu pracy, który funkcjonował na Białołęce w czasie wojny, gdzie służyły do budowy wałów. Po zakończeniu działań wojennych wagoniki były wykorzystywane do prac remontowych w Warszawie.

Znaleziska Archeologiczne

Pasjonaci nie tylko skoncentrowali się na wagonikach. W niedzielę odnaleziono także fragment płyty kamiennej, którą jednoznacznie zidentyfikowano jako część Villa Regia. To ciekawy element historii, ponieważ związek tego odkrycia sięga okresu władzy Władysława IV Wazy w XVII wieku.

Płyta została wydobyta w okolicy, gdzie dwa lata temu natrafiono na rozbitą szwedzką szkutę, co wzbudza domysły o jej historycznym znaczeniu. Kustosz Muzeum Historii Polski, Monika Żebrowska, przypomniała, że Villa Regia została zniszczona przez Szwedów po potopie, lecz wcześniej stanowiła ważny punkt w architekturze podmiejskiej rezydencji króla.

Odkrycia te nie są jedynymi, które trafiły do Muzeum Historii Polski w tym sezonie. Wcześniej przekazano tzw. „japonkę”, czyli wózek używany do odgruzowywania Warszawy, potwierdzając jej znacznie historyczne.

Cenne Artefakty

W wyniku działań Szwedów w 1656 roku wiele cennych dzieł architektury, w tym elementy Villa Regia, zostało utraconych podczas prób transportu na łodziach. Część tych artefaktów, w tym marmurowe fragmenty i kafel przedstawiający syrenę, nigdy nie dotarła do Skandynawii, utonęła w Wiśle w pobliżu warszawskiej Cytadeli.

Odkrycia te nie tylko uzupełniają wiedzę o historii regionu, ale również są świadectwem bogatego dziedzictwa kulturowego, które zasługuje na ochronę i badania.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie