„Ostatnia noc miała być najzimniejsza tej zimy” – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w swoich kanałach społecznościowych. W nowosądeckiej nocy z soboty na niedzielę temperatura przy gruncie osiągnęła wartość -20 st. C. Dodatkowo, po raz pierwszy tej zimy mróz zagościł na Helu. Najniższe wartości termometrów zanotowano w południowych regionach Polski. IMGW prognozuje, że najbliższa noc przyniesie cieplejsze temperatury.
Z danych przekazanych przez IMGW wynika, że najzimniej było w województwie małopolskim, gdzie o godzinie 5:00 w Poroninie odnotowano -17 st. C, a w Ratułowie i Niedzicy termometry wskazały blisko -15 st. C. W Nowym Sączu temperatura sięgnęła niemal -14 st. C, a przy gruncie do -20 st. C. W większych miastach, takich jak Jelenia Góra, Rzeszów i Zakopane, słupki rtęci pokazały -12 st. C, podczas gdy w Krakowie i Włodawie wynosiły -11 st. C.
Prognozy na nadchodzący dzień
„Niedziela przyniesie kontynuację zimowej aury” – zaznaczyła synoptyk IMGW, Dorota Pacocha. Dodała, że na północy kraju przewidywane są chmury, jednak pojawią się także większe przejaśnienia. W pozostałych rejonach zachmurzenie będzie umiarkowane, a w południowym wschodzie wzrośnie do dużego.
Wraz z chmurami, należy spodziewać się opadów śniegu, szczególnie na południowym zachodzie, gdzie mogą wystąpić marznące opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Synoptyk ostrzegała, że takie warunki mogą sprzyjać powstawaniu gołoledzi. Temperatury w niedzielę wyniosą -3 st. C na wschodzie, -1 st. C w centrum oraz 1 st. C nad morzem. Wiatr będzie słaby do umiarkowanego.
Nadciąga ciepły front
W nocy z niedzieli na poniedziałek ciepły front atmosferyczny przyniesie całkowite zachmurzenie nad Polską. Obszar kraju będzie obejmować strefę opadów śniegu, które przejdą w deszcz ze śniegiem oraz deszcz.
„Na większości terenu będzie ślisko” – podkreśliła ekspertka. Temperatura wyniesie -5 st. C na wschodzie, -2 st. C w centrum oraz 2 st. C w zachodniej części kraju. Wiatr będzie przeważnie słaby do umiarkowanego, w rejonach podgórskich i nad morzem może przybierać na sile, osiągając porywy do 60 km/h, a w Bieszczadach do 70 km/h. Na wysokościach Karpatach wiatr w porywach może dochodzić do 100 km/h, w Sudetach nawet do 110 km/h, co może prowadzić do zawiei i zamieci śnieżnych.
Według zapowiedzi IMGW, ciepły front atmosferyczny przyniesie odwilż, co szybko podniesie temperaturę w rozpoczynającym się tygodniu.
Od poniedziałku większość miejscowości zacznie notować dodatnie temperatury. Podczas Święta Trzech Króli prognozowana maksymalna temperatura wyniesie od 1 st. C na Suwalszczyźnie, przez około 6 st. C w centralnej Polsce, do 10-11 st. C na zachodzie oraz południowym zachodzie kraju.
Wiatr zobaczymy przeważnie umiarkowany i porywisty, na północnym zachodzie oraz w rejonach podgórskich okresami dość silny z porywami do 60 km/h. W Bieszczadach do 70 km/h, a w górach wiatr w porywach sięgać może 100 km/h, a w Sudetach osłabnie do 70 km/h.
Źródło/foto: Interia