Uruchomienie zbiornika Racibórz w niedzielę ma na celu piętrzenie wezbranych wód Odry. Do poniedziałkowego poranka, do godziny 6:00, obiekt przyjął około 55 milionów metrów sześciennych wody, co stanowi około 30 proc. jego całkowitej pojemności, jak poinformował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
Bezpieczeństwo w obliczu powodzi
W niedzielę zainaugurowano działanie suchego zbiornika retencyjnego w Raciborzu Dolnym, usytuowanego nad Odrą. Jego zadaniem jest przechwycenie fali powodziowej, co powinno wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w regionach Dolnego Śląska, Śląska i Opolszczyzny.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach potwierdził, że obiekt jest już zapełniony w 30 proc. „Zbiornik Racibórz działa zgodnie z zaleceniami, zatrzymując wezbrane wody Odry. Do godziny 6:00 przyjął około 55 milionów metrów sześciennych. Polder Buków również działa, wykorzystując swoją pojemność. Pracujemy 24 godziny na dobę, aby zminimalizować poziom Odry poniżej zbiornika” – poinformowali przedstawiciele Zarządu.
Imponująca infrastruktura
Kompleks przeciwpowodziowy w dolinie Odry ma powierzchnię 26,3 kilometra kwadratowego i 20 kilometrów długości zapór. Jego maksymalna pojemność wynosi 185 milionów metrów sześciennych wód.
Zbiornik znajduje się w województwie śląskim, na terenie powiatów raciborskiego oraz wodzisławskiego. Uruchomienie zalewiska miało na celu spłaszczenie fali wezbraniowej i zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców dolnej części biegu drugiej największej rzeki w Polsce.
Budowa obiektu została zakończona w czerwcu 2020 roku, a całkowity koszt inwestycji oscylował wokół dwóch miliardów złotych. Zbiornik po raz pierwszy uruchomiono w październiku 2020 roku.
Kiedy prognozy się zmienią? Sprawdź najlepsze prognozy w serwisie Interii i bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.
Bądź na czasie i dołącz do grona ponad 200 tysięcy użytkowników obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj nasze artykuły!
Źródło/foto: Interia