Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Mała Litwa

Mała Litwa

Mała Litwa, znana również jako Litwa Mniejsza lub Litwa Pruska, to region kulturowy i etnograficzny w dzisiejszej Litwie, zlokalizowany na obszarze historycznych Prus. Obejmuje głównie teren okręgu Kłajpedy oraz części obwodu królewieckiego i fragmenty Polski. Najważniejsze miejscowości to Kłajpeda, Sowieck i Czerniachowsk.

Reklama

Granice

Mała Litwa nie ma ścisłych granic administracyjnych. Na północy i wschodzie graniczy ze Żmudzią i Suwalszczyzną, na południu przechodzi w Mazury, a na zachodzie w Barcję, Natangię i Sambię.

Historia

Obszar Małej Litwy był zamieszkiwany przez Prusów do XIII wieku, gdy został podbity przez Krzyżaków. W 1454 roku, na prośbę Związku Pruskiego, król Kazimierz IV Jagiellończyk ogłosił wcielenie regionu do Polski, co miało znaczący wpływ na jego rozwój. W okresie I Rzeczypospolitej nadano prawa miejskie m.in. Tylży i Wystruci.

Reklama

Później region przeszedł pod władzę brandenbursko-pruską, a w XVIII wieku miały miejsce zmiany demograficzne związane z kolonizacją niemiecką oraz wpływy polskie. W 1865 roku wprowadzono zakaz druku w dialekcie litewskim, co spowodowało masowy przemyt litewskich książek z Małej Litwy do zaboru rosyjskiego.

Po I wojnie światowej Mała Litwa w części weszła w skład Republiki Litewskiej, a w latach 30. niemiecka germanizacja wpłynęła na lokalne nazewnictwo. II wojna światowa przyniosła zniszczenia regionu, a w Kłajpedzie znajduje się Muzeum Historii Małej Litwy, które dokumentuje bogatą historię tego obszaru.

Miasta

Najważniejszym miastem regionu jest Kłajpeda, a inne istotne miejscowości to Sowieck i Czerniachowsk.

Galeria

  • Ruiny zamku w Niemanie
  • Kościół ewangelicko-augsburski w Juodkrantė
  • Gmach rejencji w Gusiewie
  • Most nad Niemnem łączący Sowieck i Poniemuń
  • Kościół ewangelicko-augsburski w Szyłokarczmie
  • Teatr Dramatyczny w Kłajpedzie

Podsumowanie

Mała Litwa to region o bogatej historii i znaczeniu kulturowym, zróżnicowanym dziedzictwie etnicznym oraz wpływami zarówno polskimi, jak i niemieckimi. Jego historia odzwierciedla zmiany polityczne i społeczne, które miały miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej przez wieki.

Reklama
Reklama