Paul-Émile Botta
Paul-Émile Botta (ur. 6 grudnia 1802 w Turynie, zm. 29 marca 1870 w Acheres) był francuskim konsulem oraz archeologiem włoskiego pochodzenia. Jego ojciec, Carlo Botta, był znanym włoskim historykiem.
Kariera Konsularna i Archeologiczna
Botta rozpoczął swoją karierę jako konsul, pełniąc tę funkcję w różnych miastach, w tym w Aleksandrii, Mosulu i Trypolisie. W 1842 roku, kiedy objął stanowisko konsula w Mosulu, zainteresował się archeologią i starożytnościami, co doprowadziło do istotnych odkryć w regionie.
Podczas swoich wykopalisk w Chorsabadzie, który uznał za zaginioną Niniwę, odkrył asyryjskie inskrypcje. W rzeczywistości to miejsce okazało się być pałacem Sargona II. Przez cztery lata pracy w tym regionie, Botta odkrył liczne reliefy i inskrypcje, które następnie wysłał do Paryża.
W jego wykopaliskach od 1844 roku uczestniczył także rysownik Eugène Flandin, który wspierał go wizualizacją odkryć.
Publikacje
- Dorota Ławecka, Wstęp do archeologii, Warszawa-Kraków 2003, Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Paul-Émile Botta i Eugène Flandin, Monument de Ninive, Paryż 1849-1859 (5 tomów).
Podsumowanie
Paul-Émile Botta był znaczącą postacią w dziedzinie archeologii, której prace przyczyniły się do odkrycia i zrozumienia asyryjskiej kultury. Jego odkrycia w Chorsabadzie oraz współpraca z Eugène Flandinem miały trwały wpływ na badania nad starożytnym Bliskim Wschodem.