Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Najrzadsze imiona w Polsce – niektóre noszone tylko przez dwie osoby

Lista najpopularniejszych imion w Polsce raczej nie zaskoczy nikogo. W końcu wokół nas krąży sporo Katarzyn, Tomaszów, Małgorzat czy Pawłów. Jednak w rejestrze PESEL można znaleźć wiele nietypowych imion, które noszą w naszym kraju jedynie pojedyncze osoby. Choć wiele z nich ma obce korzenie, to wśród nich znajdziemy również imiona, z którymi jesteśmy dobrze zaznajomieni.

Ograniczenia w wyborze imienia

Warto zauważyć, że rodzice nie mają pełnej swobody w wyborze imienia dla dziecka. Rada Języka Polskiego wydała wytyczne, które jasno określają, że imiona obraźliwe, wulgarnie brzmiące, zbyt zdrobniałe, czy takie, które nie pozwalają określić płci dziecka, powinny być odrzucane przez pracownika Urzędu Stanu Cywilnego.

Wśród zaleceń Rady znajduje się również postanowienie, które zabrania nadawania dziecku więcej niż dwóch imion. W przypadku braku decyzji ze strony rodziców, urzędnik zobowiązany jest do wpisania jednego z powszechnie akceptowanych imion w akcie urodzenia.

Rzadkie imiona i ich właściciele

Z danych PESEL wynika, że najrzadziej występujące imiona w naszym kraju pojawiają się jedynie dwukrotnie. W rejestrze można znaleźć kilkanaście tysięcy rzadkich imion, które odzwierciedlają zmiany społeczne oraz wielokulturowość, wzrastającą w Polsce. Imiona o azjatyckim, ukraińskim czy afrykańskim brzmieniu zyskują na popularności, gdyż rodzice mają większy dostęp do różnorodności imion za pośrednictwem mediów.

Na liście najrzadszych imion znajdują się m.in. Andzia, Casanova, Siemomysł oraz Wierzchosława, z każdą występującą tylko w dwóch egzemplarzach. Można również spotkać mężczyzn o imionach takich jak Gee, Tamirat czy Masen, a kobiety noszące imiona Lilis i Jinsun.

Inne rzadkie imiona to Cedryk (dziesięciu posiadaczy) oraz Żelisława, której imieniem nazwano 28 kobiet. W Polsce jest 563 Euzebiuszów i 505 Letycji. A w literaturze? Tristan ma 676 właścicieli, a Izolda 473. Imię Harry spotyka się 387 razy, Ron 275, natomiast Hermiona jedynie osiem razy.

Imiona inspirowane sławą

Nie brakuje imion nadawanych na cześć znanych sportowców czy artystów. Na przykład Lebron pojawia się w Polsce trzykrotnie, a Kobe ma siedmiu imienników. Zaledwie czterech panów nosi imię Bono, natomiast 34 Madonny i osiem Britney tworzą niewielką, ale charakterystyczną grupę.

Trendy w nazewnictwie dzieci

Na rządowych stronach regularnie publikowane są statystyki dotyczące nadawania imion nowo narodzonym dzieciom. Obecnie wśród dziewczynek przodują Maja, Zofia i Zuzanna, a wśród chłopców – Nikodem, Jan oraz Aleksander. Najrzadziej nadawane są Bolko, Zeus, Lola czy Grażyna.

Interesujący jest również rozwój imienia Iga, które zyskuje na popularności — w pierwszej połowie 2024 roku nadano je 1183 razy, co czyni je czternastym najczęściej nadawanym imieniem. Możliwe, że sukcesy tenisistki Igi Świątek mają wpływ na wzrost jego popularności.

Dane z gov.pl pokazują, że imiona o charakterze międzynarodowym, na przykład Mia i Natan, zyskują na znaczeniu. Równocześnie można zauważyć powrót tradycyjnych imion, które w przeszłości były mniej popularne, uznawane za „przebrzmiałe”.

Mimo to, istnieją imiona, które pomimo niewielkiej popularności, są wciąż używane. Od stycznia do czerwca zarejestrowano mniej niż 70 nowych Andrzejów, Edwardów czy Ludwików, a kilka razy nadano imiona Sylwia i Mieczysław.

Źródło/foto: Polsat News

Pixabay
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie