Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Oglądanie programów telewizyjnych na smartfonie a obowiązek abonamentowy

Obecnie oglądanie telewizji nie ogranicza się jedynie do tradycyjnych odbiorników. Możemy z powodzeniem śledzić ulubione seriale czy wiadomości na telefonach komórkowych lub laptopach. Rodzi to pytanie – czy w takim przypadku konieczne jest opłacanie abonamentu RTV? Aby lepiej zrozumieć tę kwestię, warto przyjrzeć się wyrokowi Naczelnego Sądu Administracyjnego z marca 2023 roku.

OBOWIĄZEK PŁACENIA ABONAMENTU RTV

Podstawą prawną obowiązku opłacania abonamentu RTV jest ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 roku dotycząca opłat abonamentowych. Zgodnie z tymi przepisami, każde urządzenie technicznie przystosowane do odbioru programów radiowych lub telewizyjnych musi być zarejestrowane, a jego właściciel zobowiązany do uiszczania stosownych opłat. Odbiornikiem jest każde urządzenie, które pozwala na odbiór programów, co obejmuje nie tylko klasyczne telewizory czy radioodbiorniki, ale również sprzęt typu smartfony czy laptopy, jeśli umożliwiają one odbiór programów telewizyjnych bądź radiowych.

WYROK NSA A UŻYTKOWNICY URZĄDZEŃ WIELOFUNKCYJNYCH

Wyrok NSA z marca 2023 roku wyraźnie zaznacza, że każda osoba korzystająca z urządzeń, które posiadają możliwość odbioru programów, jest zobowiązana do płacenia abonamentu RTV. Dotyczy to także takich przypadków, gdy użytkownik nie ogląda regularnie telewizji, ale ma techniczną możliwość dostępu do programów telewizyjnych lub radiowych. Nawet ci, którzy nie wykorzystują swojego laptopa do oglądania telewizji, ale posiadają dostęp do stosownych aplikacji czy serwisów streamingowych, muszą zarejestrować swoje urządzenie i opłacać abonament.

ŁAGODZENIE OBOWIĄZKU PŁACENIA ABONAMENTU

Mimo że decyzja NSA może być niekorzystna dla posiadaczy laptopów i smartfonów, obowiązek uiścia abonamentu można nieco złagodzić. Zgodnie z przepisami, bez względu na liczbę urządzeń w gospodarstwie domowym, płaci się jedynie jedną opłatę abonamentową. To oznacza, że w przypadku rodzin, jedna opłata obejmuje wszystkie urządzenia. Co więcej, przepis ten odnosi się nie tylko do mieszkań, ale także do samochodów należących do członków gospodarstwa domowego.

ILE TRZEBA ZAPŁACIĆ?

Jak zatem wygląda wysokość opłaty abonamentowej w 2024 roku? Poczta Polska, odpowiedzialna za pobór abonamentu RTV, ma prawo do przeprowadzania kontroli. Jej celem jest sprawdzenie, czy odbiorniki są zarejestrowane oraz czy abonament jest regulowany. Kontrola obejmuje nie tylko tradycyjne telewizory, lecz również inne urządzenia, jak laptopy czy smartfony.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU KONTROLI?

W obliczu kontroli zdarza się, że użytkownicy obawiają się wpuszczać kontrolerów do swojego domu, a zwłaszcza pokazywać im swoje urządzenia. Warto jednak pamiętać, że pracownicy Poczty Polskiej mają prawo do sprawdzenia, czy sprzęt w danym gospodarstwie jest zarejestrowany. Nie mają jednak prawa wchodzić na teren prywatny bez zgody właściciela. W przypadku wizyty kontrolerów możemy odmówić im wstępu do mieszkania oraz poprosić o okazanie legitymacji.

UNIKANIE PROBLEMÓW PRAWNYCH

Aby uniknąć nieprzyjemności, regularnie sprawdzajmy, czy nasze urządzenia są zarejestrowane oraz czy abonament RTV jest płacony na bieżąco. Brak rejestracji może prowadzić do nałożenia kar finansowych. Teoretycznie, osoby, które nie korzystają z urządzeń do odbioru programów, mogą wyrejestrować swoje sprzęty, co pozwoli im uniknąć opłat. Warto jednak pamiętać, że sama deklaracja o braku korzystania z telewizji czy radia może nie wystarczyć przy kontroli. Kluczowe jest, by faktycznie nie posiadać w domu urządzeń umożliwiających odbiór sygnału.

Zwolnienia z obowiązku płacenia abonamentu

Istnieją pewne sytuacje, w których można ubiegać się o zwolnienie z obowiązku płacenia abonamentu. Jeśli kontrola wykazuje, że gospodarstwo domowe nie płaci abonamentu RTV lub za zaległymi składkami, trzeba liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Kara może wynieść nawet do 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej, co w 2024 roku wynosić będzie 819 zł. Dodatkowo doliczane są odsetki od zaległych płatności oraz koszty monitów. Ignorowanie należności prowadzić może nawet do postępowania egzekucyjnego, w tym zajęcia środków na rachunku bankowym przez urząd skarbowy.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie