W piątek Główny Inspektor Farmaceutyczny ogłosił wycofanie popularnych tabletek do ssania z obrotu na terenie całego kraju. Decyzja ta została podjęta po wykryciu wielu nieprawidłowości, które mogą zagrażać zdrowiu pacjentów.
Problemy z jakością
W komunikacie wskazano, że tabletki Faringan, zawierające chlorheksydynę i benzokainę, nie spełniły wymagań jakościowych. Badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Leków wykazały występowanie problemów z zawartością benzokainy oraz obecność nieznanych zanieczyszczeń, co budzi poważne obawy dotyczące ich bezpieczeństwa.
Co z pacjentami?
Faringan to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Jego działanie obejmuje łagodzenie bólu w przypadkach aft, zapalenia gardła oraz dziąseł, dlatego pilne wycofanie z obrotu tego produktu wzbudza niepokój wśród pacjentów.
Decyzje i odpowiedzialność
Decyzja o natychmiastowym wycofaniu tabletki z rynku odnosi się do wszystkich serii produktu. Odpowiedzialna za wprowadzenie leku na rynek jest firma Solinea sp. z o.o. z siedzibą w Elizówce. W związku z powstałymi problemami zdrowotnymi, instytucje zalecają unikanie stosowania Faringan aż do wyjaśnienia sytuacji.
Bądź na bieżąco i dołącz do grona ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj nasze artykuły!
Źródło/foto: Interia