Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nadchodzi niebezpieczeństwo: silne wichury po ulewach zagrażają mieszkańcom

Na południu Polski zagościł niż genueński, przynosząc wyjątkowo intensywne opady deszczu oraz niekorzystne warunki atmosferyczne, które potrwają jeszcze przez jakiś czas. W sobotę na niektórych obszarach mogą spaść nawet 80 mm deszczu, a stan alarmowy na rzekach został już przekroczony w 35 lokalizacjach, jak informuje IMGW. Poza opadami, prognozy przewidują wystąpienie burz oraz silnych wiatrów, które w niektórych miejscach mogą prowadzić do powstania trąb powietrznych. Alerty pogodowe obejmują całą południową Polskę, dlatego warto zapoznać się z aktualnymi prognozami na najbliższe godziny.

Niespokojna noc w Głuchołazach

Nocna aura była niebezpieczna w Głuchołazach, gdzie ewakuowano kilkaset osób z powodu zagrożenia powodziowego. Od piątku w tym regionie spadło aż 122 mm deszczu, a opady wciąż trwają, co może skutkować dalszymi intensywnymi opadami. IMGW ostrzega przed możliwościami nawalnych deszczy.

Gdzie spadnie najwięcej deszczu?

W Głuchołazach oraz w Jarnołtówku, gdzie zanotowano 143,9 mm opadów, sytuacja jest szczególnie trudna. Meteorolodzy przewidują, że na Opolszczyźnie, Śląsku oraz Małopolsce spadnie do 80 mm deszczu, zaś w Sudetach do 70 mm. Na Dolnym Śląsku, w województwach łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim oraz w południowej części Mazowsza również mogą wystąpić opady do 60 mm. W Podkarpaciu prognozy wskazują na 40 mm deszczu.

Burze i silne wiatry

Nie tylko deszcze stają się problemem; na południowym wschodzie Polski przewiduje się burze z możliwością gradu oraz danych intensywnych opadów. IMGW nie wyklucza wystąpienia trąb powietrznych na południu Mazowsza, Lubelszczyźnie oraz Wyżynie Małopolskiej. Czerwone alerty trzeciego stopnia obowiązują w związku z intensywnymi opadami deszczu na południu kraju, gdzie ryzyko powodzi jest największe.

Silny wiatr zagraża zachodniej Polsce

Silne wiatry są kolejnym niebezpieczeństwem. W wielu regionach, takich jak dolnośląskie, opolskie, czy małopolskie, prognozy wskazują na porywy dochodzące do 80 km/h, a w Przedgórzu Sudeckim nawet 85 km/h. Na szczytach Sudetów wiatry mogą osiągać prędkość do 120 km/h. Najchłodniej będzie w kotlinach sudeckich z temperaturą nieprzekraczającą 12 stopni Celsjusza, podczas gdy w centralnych częściach kraju możemy oczekiwać około 18 st. C., a najcieplej będzie na Podlasiu, gdzie termometry pokażą około 25 st. C.

Przygotujcie się na trudne dni – niż genueński na pewno nie da nam spokoju, a najgorsze warunki czekają nas zwłaszcza na południu Polski. To czas, aby zachować ostrożność i śledzić najnowsze informacje pogodowe.

Bądź na bieżąco z aktualnościami i dołącz do grona ponad 200 tysięcy obserwujących nas na Facebooku. Polub Interia Wydarzenia i komentuj nasze artykuły!

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie