Miała wielkie serce, pełne chęci do niesienia pomocy innym. Paulina Dębska zachwycała się Malwą, gdzie mieszkała od dłuższego czasu. Regularnie odwiedzała ogród w Sliemie, by karmić bezdomne koty. Teraz, w tym samym miejscu, stoi upamiętniająca ją rzeźba. 29-letnia Polka została tam brutalnie zamordowana.
Trzy lata od tragicznego zdarzenia
Minęły już trzy lata od tragicznej śmierci Pauliny w Sliemie na Malcie. Młoda Polka padła ofiarą okrutnej zbrodni, której motywy do dziś pozostają niejasne. Jej ciało odkryto 2 stycznia 2022 roku w Ogrodzie Niepodległości, a makabrycznego odkrycia dokonał przypadkowy przechodzień.
Codzienności w raju
Paulina, uśmiechnięta i pełna dobroci, żyła na Malcie, dzieląc się na mediach społecznościowych radosnymi chwilami z życia na wyspie. Nikt nie przypuszczał, że to malownicze miejsce stanie się miejscem jej tragicznego końca. Młoda kobieta została tam wykorzystana i brutalnie zamordowana na terenie ogrodu, do którego przychodziła, by karmić koty. Zmaltretowane ciało Polki znaleziono w styczniowy poranek.
Sprawca wciąż na wolności
O morderstwo Pauliny oskarżony jest 20-letni Abner Aquilina. Biegli orzekli, że w momencie popełnienia czynu był niepoczytalny. Abner nie znał Pauliny; była ona przypadkową ofiarą jego ataku. Mężczyzna określał się jako „antychrysta” i wciąż nie przyznaje się do winy. Proces zmierza w nieznanym kierunku, a ból bliskich Pauliny tylko się potęguje.
Zmiana prawa na Maltańskiej ziemi
Brutalne morderstwo Pauliny wstrząsnęło całą Maltą i przyczyniło się do nowelizacji kodeksu karnego, wprowadzając zbrodnię kobietobójstwa, czyli zabójstwo motywowane ze względu na płeć, co potwierdza „Times of Malta”. Zmiany w prawie miały miejsce w 2022 roku.
Upamiętnienie tragicznej ofiary
W miejscu, gdzie Paulina dokarmiała koty, stanęła 3,5-metrowa rzeźba kota, którą musiała mijać każdego ranka z torbą pełną jedzenia. Posąg autorstwa Matthew Pandolfino ma na celu upamiętnienie 29-latki, a na nim znajduje się także zawieszka z jej imieniem i nazwiskiem. Pandolfino zaznacza, że tragedia Pauliny wzbudziła w nim silne emocje – czuje złość i rozczarowanie brakiem sprawiedliwości na Malcie.
Wracając do wspomnień
Na cześć Pauliny powstał mural oraz tablica z jej imieniem. W ogrodzie ustawiono ławki dedykowane ofiarom kobietobójstwa, co stanowi symboliczne upamiętnienie jej życia i tragicznego losu, który ją spotkał.