Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Gopura

Gopura

Gopura (tamil: கோபுரம், trb. gopuram) to wysoka, schodkowa wieża pełniąca funkcję bramy wejściowej do świątyni hinduistycznej w stylu drawidyjskim. Jest szczególnie charakterystyczna dla południowych Indii, w tym stanów Tamil Nadu, Kerala, Karnataka i Andhra Pradesh.

Reklama

Jako najbardziej zauważalny element świątyni, gopury często są mylone z mniejszymi strukturami, takimi jak wimana, czyli właściwy przybytek. Gopura ma formę schodkowej piramidy z prostokątną podstawą, której poziomy zdobią rzeźby o tematyce mitologicznej. W zależności od zamożności świątyni, rzeźby mogą być pomalowane na intensywne kolory. Gopury są umiejscowione w murach otaczających świątynię, zwykle po cztery, zorientowane według stron świata.

Historia

Gopury wywodzą się z starożytnych królestw tamilskich, takich jak Pallawowie i Pandjowie. Możliwe, że ich forma inspirowana była wejściami do zagród bydła w wioskach z czasów wedyjskich. Z biegiem czasu, gopury zaczęły pojawiać się także w krajach Azji Południowo-Wschodniej, choć nigdy nie osiągnęły tam takich rozmiarów jak w Indiach i różniły się stylem.

Reklama

Gopura w architekturze khmerskiej

W architekturze khmerskiej gopura występuje również w obiektach świeckich. Najbardziej znane przykłady gopur spoza Indii to bramy w murze otaczającym miasto Angkor Thom w Kambodży, które są ozdobione rzeźbami przedstawiającymi twarze buddy Awalokiteśwary skierowane w cztery strony świata.

Reklama
Reklama