Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Chłopice

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Chłopice

Chłopice to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim, będąca siedzibą gminy Chłopice. W latach 1954–1972 wieś była siedzibą władz gromady, a w latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa przemyskiego. W miejscowości znajdują się biblioteka, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”, bank spółdzielczy oraz ośrodek zdrowia.

Historia

Chłopice są znane od XV wieku, a ich pierwotna nazwa to Chlopycze. Odkrycia archeologiczne wskazują na obecność osadnictwa już w epoce kamienia, a także średniowiecznej osady. Najwcześniejsze dokumenty dotyczące Chłopic pochodzą z lat 1435 i 1444. W 1555 roku wieś przeszła w ręce Drohojowskich. W kolejnych latach była własnością różnych rodów, w tym węgierskiego księcia Franciszka Rakoczego II oraz rodziny Bibersztajn Boiszewskich.

Zabytki

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Kościół został zbudowany w 1761 roku na miejscu drewnianej kaplicy i pierwotnie był cerkwią. W 1786 roku zamieniono go na kościół katolicki. Wnętrze zachowało styl barokowy, a oryginalna polichromia została odrestaurowana w XX wieku. W kościele znajdował się cudowny obraz Madonny z 1490 roku, jednak został skradziony w 1992 roku.

Dwór Lisowieckich

Dwór zbudowany w latach 30. XX wieku na miejscu wcześniejszego dworu. Po wojnie był siedzibą władz gminy, a później szkoły podstawowej. Ogród przydworski, zaprojektowany w stylu angielskim, zawiera wiele gatunków drzew, w tym rzadkie i egzotyczne.

Folwark

Ruiny folwarku znajdują się na północnej krawędzi wsi. Dwór z XVII wieku był przebudowywany w XIX wieku, ale nie przetrwał do dziś.

Osoby związane z miejscowością

  • Ewa Dzieduszycka (1879–1965) – podróżniczka urodzona w Chłopicach
  • ks. prał. Tomasz Włazowski (1858–1939) – proboszcz w Sieniawie, dziekan jarosławski, poseł do austriackiej Rady Państwa

Sport

W Chłopicach działa klub piłki nożnej Wiraż Chłopice, który występuje w klasie A, grupa Jarosław.

„`