„`html
Zachodnie oraz arabskie media donoszą o nagłej chorobie byłego prezydenta Syrii Baszara al-Asada. Z nieoficjalnych informacji wynika, że obalony dyktator, który znalazł schronienie w Moskwie, może być ofiarą otrucia. Obecnie jego stan zdrowia jest określany jako stabilny, choć według doniesień jego żona, Asma al-Asad, także boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi.
Niepokojące doniesienia
W relacjach dotyczących stanu zdrowia al-Asada cytowane są informacje pochodzące z rosyjskiego kanału General SVR, prowadzonego przez byłego generała rosyjskiego wywiadu. Ten kanał często ujawnia schodzące na Kremlu informacje, które zazwyczaj znajdują potwierdzenie w rzeczywistości.
Według General SVR, „istnieją uzasadnione podstawy, aby podejrzewać zamach na Baszara al-Asada”. Doniesienia mówią, że w niedzielę, 29 grudnia, były prezydent Syrii miał trudności z oddychaniem i wezwał pomoc medyczną, a następnie doświadczył gwałtownego kaszlu i krztuszenia się.
Niedługo potem wystąpiły dodatkowe objawy, takie jak ból głowy i brzucha. Zanim przybyli lekarze, stan al-Asada uległ dalszemu pogorszeniu. Rosyjskie władze zostały poinformowane o jego problemach zdrowotnych, ale zakazały transportu do szpitala, nakazując leczenie w domu.
Stan zdrowia Baszara al-Asada
Na podstawie ujawnionych informacji, stan byłego prezydenta poprawił się następnego dnia. „Czuje się normalnie, jego stan jest stabilny” – doniesiono. Niemniej jednak, według General SVR, badania wykazały obecność w organizmie al-Asada substancji trujących. Jak stwierdzono, „trwa śledztwo, jednak dotąd nie ustalono, w jaki sposób Baszar al-Asad mógł być narażony na działanie trucizn.”
Problemy zdrowotne dotknęły również żonę al-Asada. Brytyjski „The Telegraph” informował, że po ucieczce do Moskwy stan Asmy al-Asad, u której zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową, znacznie się pogorszył. Źródła wskazują na tragiczne zdrowie kobiety, co potwierdzają relacje informatorów, zaznaczających, że nie może przebywać z innymi osobami w jednym pomieszczeniu ze względu na swój stan.
Ucieczka i azyl w Moskwie
9 grudnia syryjscy rebelianci, dowodzeni przez islamistyczną grupę Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), ogłosili zdobycie Damaszku oraz upadek reżimu al-Asada. Po tej sytuacji były prezydent wraz z rodziną uciekł do Moskwy, co oznaczało koniec pięćdziesięcioletnich rządów jego rodziny oraz jego 24-letniego panowania.
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, ogłosił dzień później, że rosyjskie władze przyznały rodzinie al-Asada azyl polityczny, a decyzję w tej sprawie podjął osobiście Władimir Putin.
„`
Źródło/foto: Interia