W dniu 9 września 2024 roku w cywilno-wojskowej Parafii Świętych Cyryla i Metodego na wrocławskiej Wyspie Piaskowej odbyło się wzruszające nabożeństwo dziękczynne, poświęcone funkcjonariuszom i pracownikom Policji oraz pamięci ofiar Kampanii Wrześniowej z 1939 roku. Święto, które zgromadziło przedstawicieli różnych służb mundurowych, zostało zorganizowane przez prawosławnego kapelana dolnośląskiej komendy wojewódzkiej, ks. Mitrata Grzegorza Cebulskiego.
OBECNOŚCI I PODZIĘKOWANIA
Nabożeństwo przyciągnęło uwagę nie tylko Policji, ale i Wojska Polskiego, Straży Pożarnej oraz Pogotowia Ratunkowego. Wśród gości znalazł się I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu, inspektor Norbert Kurenda, który przybył w towarzystwie naczelników poszczególnych wydziałów komendy. Z ramienia Wojewody Dolnośląskiego przybył także Dyrektor Biura oraz Pełnomocnik ds. mniejszości narodowych i etnicznych.
HAJDUK PRAWOSŁAWNYCH REFLEKSJI
W homilii Arcybiskup Jerzy Pańkowski podkreślił konieczność wprowadzenia w życiu narodu oraz społeczności Bogo-Chrysto-centryzmu, który może stać się fundamentem zdrowych relacji międzyludzkich. W wygłaszanym słowie odniósł się do historii Kościoła Prawosławnego w Polsce, nawiązując do stulecia Autokefalii oraz 30-lecia Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. W imieniu dolnośląskich funkcjonariuszy, inspektor Kurenda podziękował za odprawione nabożeństwo, przekazując Arcybiskupowi okolicznościowy ryngraf. Uznanie otrzymał również ks. Grzegorz Cebulski, obchodzący pięcioletnią posługę w roli kapelana Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
WYRAZY UZNANIA I MUZYKA NA ŻYWO
W trakcie ceremonii Arcybiskup Jerzy uhonorował Piotra Kacprzyńskiego odznaką Prawosławnego Ordynariatu WP, wyróżniając go za aktywne działania na rzecz historycznej pamięci oraz opieki nad miejscami pamięci, w ramach Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939. Po ceremonii na dziedzińcu odbył się występ Orkiestry Policyjnej KWP we Wrocławiu, którą dyrygował mł. insp. Adam Witiw. Uroczystość zyskała jeszcze większego rozmachem z okazji 50-lecia urodzin Arcybiskupa Jerzego oraz działalności orkiestry, podczas której zespół odegrał „sto lat” w towarzystwie melodii filmowych.
Na zakończenie, Ordynariusz Abp. Jerzy złożył kapelmistrzowi podziękowania oraz wręczył gratulacyjny ryngraf, a uroczystość wzbogacił występ chóru Prawosławnego Ordynariatu WP – Oktoich oraz zespołu wokalnego Orkiestry Policyjnej, prowadzonego przez asp. Szt. Dariusza Smazy. Mimo różnych emocji, jakie towarzyszyły temu wydarzeniu, w sercach z pewnością głęboko zapisała się pamięć o heroizmie tych, którzy walczyli za wolność i pokój naszego kraju.
asp. szt. Łukasz Dutkowiak
Sekcja Prasowa
KWP we Wrocławiu
Źródło: Polska Policja