Dzisiaj jest 25 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł
Z policyjnych kronik
Z policyjnych kronik

Oszustwo na BLIK-a: Jak mieszkanka Sądecczyzny straciła pieniądze, myśląc że pomaga znajomej

Pomimo licznych apeli o ostrożność oraz informacji dotyczących metod działania cyberoszustów, którzy wyłudzają pieniądze za pomocą kodów BLIK, wciąż dochodzi do tego rodzaju przestępstw. Ostatnio jedna z mieszkanek powiatu nowosądeckiego, przekonana, że opłaca zamówienie dla koleżanki, straciła 1800 złotych. Policja ponownie apeluje o czujność oraz o dokładne sprawdzanie, komu przekazujemy kody BLIK.

OSZUSTWO NA PORTALU SPOŁECZNOŚCIOWYM

W minionym tygodniu do Komisariatu Policji w Piwnicznej-Zdroju zgłosiła się kobieta, która padła ofiarą cyberprzestępców podszywających się pod jej znajomą. Otrzymała ona wiadomość przez komunikator internetowy z konta należącego do przyjaciółki na portalu społecznościowym, w której poproszono ją o przesłanie dwóch kodów BLIK na kwotę 1800 złotych. Kobieta, mając zaufanie do nadawcy, wygenerowała i przesłała kody, zatwierdzając obie transakcje.

PRZEBUDZENIE Z KOSZMARU

Dopiero podczas rozmowy telefonicznej ze swoją znajomą, okazało się, że ta wcale nie prosiła o kody. Była zszokowana całą sytuacją. Oszuści, którzy przejęli konto kobiety, wykorzystali zaufanie i zainicjowali swoje działania, a po otrzymaniu kodów wypłacili pieniądze z bankomatów w dwóch miejscowościach województwa mazowieckiego. Policja wszczęła śledztwo, ale i przypomina o konieczności zachowania ostrożności – transakcji dokonanej za pomocą kodu BLIK nie da się cofnąć.

ZALECENIA, JAK UNIKNĄĆ OSZUSTW

W jaki sposób można się zabezpieczyć przed oszustami, wyłudzającymi pieniądze metodą „na BLIKa”? Oto kilka praktycznych wskazówek:

  • Zawsze należy upewnić się co do tożsamości nadawcy wiadomości, zanim przekażemy mu jakiekolwiek kody BLIK. Prosta rozmowa telefoniczna wystarczy, aby rozwiać wątpliwości.

  • Nie zaleca się udostępniania wygenerowanych kodów BLIK. Zanim zatwierdzisz transakcję, dokładnie sprawdź jej szczegóły.

  • Chroń swój PIN do aplikacji mobilnej banku oraz stosuj dwuskładnikowe uwierzytelnienie na swoich kontach w mediach społecznościowych. Pamiętaj również o wylogowaniu się po zakończeniu korzystania z konta.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie