Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Laborec

Rzeka Laborec

Laborec (węg. Laborcza) to rzeka wschodniej Słowacji, która należy do dorzecza Dunaju. Jej długość wynosi 129 km, a powierzchnia zlewni to 4522,5 km². Przeciętny roczny przepływ u ujścia osiąga 54,5 m³/s.

Reklama

Źródła i przebieg rzeki

Źródła Laborca znajdują się na południowych stokach Beskidu Niskiego, w pobliżu wsi Čertižné, na wysokości 710 m n.p.m. W 2005 roku przy źródle rzeki ustawiono pamiątkowy kamień, którego inicjatorem był inż. Miroslav Porada, lokalny leśnik i historyk.

Rzeka płynie na południe, zbierając liczne dopływy, z których największe to:

Reklama
  • Výrava (lewostronny)
  • Udava (lewostronny)

Po opuszczeniu gór, Laborc przyjmuje duży lewy dopływ – Cirochę, a następnie przepływa przez miasto Humenné. Zmienia kierunek na południowo-zachodni, okrążając masyw górski Wyhorlatu, a potem kieruje się z powrotem na południe, przecinając miasto Michalovce. Na tym odcinku wody Laborca zasilają sztuczne jezioro Zemplínska šírava. Największym dopływem, który rzeka przyjmuje, jest Uż, w okolicy Drahňov.

Na końcu Laborc wpada do Latoricy w pobliżu wsi Oborín. Zlewnia Laborca jest niesymetryczna – prawostronna ma 445,8 km², a lewostronna 4076,7 km², co jest efektem obecności dwóch największych lewostronnych dopływów.

Geografia i historia

Dolina Laborca oddziela Pogórze Ondawskie od Gór Bukowskich, będących częścią Bieszczadów. Od czasów starożytnych dolina była wykorzystywana jako korytarz transportowy. Obecnie na odcinku Michalovce – Medzilaborce biegną nią droga krajowa nr 559 i linia kolejowa Koszyce – Sanok.

Podsumowanie

Laborec to istotna rzeka na Słowacji, zarówno pod względem ekologicznym, jak i transportowym. Jej zlewnia oraz dopływy odgrywają kluczową rolę w lokalnym ekosystemie oraz infrastrukturze komunikacyjnej.

Reklama

Przypisy

  • Kategoria: Rzeki na Słowacji
  • Kategoria: Dorzecze Latoricy
Reklama