Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Kurt Gerstein

Kurt Gerstein

Kurt Gerstein (ur. 11 sierpnia 1905 w Münster, zm. 25 lipca 1945 w Paryżu) był niemieckim oficerem SS oraz antyhitlerowskim działaczem. Jako świadek masowych mordów w obozach zagłady, próbował informować aliantów i papieża Piusa XII o ludobójstwie. Jego głównym dziełem jest „Raport Gersteina” dokumentujący te zbrodnie.

Reklama

Życiorys

Urodził się w rodzinie luterańskiej w Münster. Po śmierci matki w 1931 roku, zaangażował się w działalność chrześcijańskich grup młodzieżowych. W 1933 roku wstąpił do NSDAP, jednak sprzeciwiał się pronazistowskiemu ruchowi Niemieckich Chrześcijan. Działał aktywnie w Kościele Wyznającym, publikując broszury antynazistowskie, co skutkowało jego aresztowaniem i wyrzuceniem z NSDAP w 1936 roku.

II wojna światowa

Na początku 1939 roku, dzięki interwencji ojca, Gerstein został przyjęty do NSDAP i później do Waffen-SS, co miało na celu poznanie mechanizmów zbrodni nazistowskich. W 1941 roku rozpoczął pracę w Sanitarnym Biurze Technicznym Waffen-SS, gdzie zajmował się dostarczaniem cyklonu B do obozów zagłady.

Reklama

Wizyta w Bełżcu i Treblince

W sierpniu 1942 Gerstein odwiedził oboz zagłady w Bełżcu, gdzie był świadkiem brutalnych mordów. Opisując te wydarzenia, zwrócił uwagę na okrutne traktowanie Żydów, w tym dzieci. Po wizytach w Bełżcu i Treblince, Gerstein podjął próby poinformowania świata o zbrodniach nazistowskich.

Próby poinformowania opinii publicznej

Po swoim doświadczeniu w obozach, Gerstein starał się zainformować międzynarodową opinię publiczną, kontaktując się z dyplomatami oraz Kościołem, jednak jego próby napotykały na obojętność. Udało mu się przekazać informacje do kilku instytucji, ale konkretne działania podjęto dopiero po wojnie.

„Raport Gersteina”

Po wojnie, będąc w areszcie, Gerstein napisał szczegółowy raport dotyczący zbrodni nazistowskich. Jego dokumenty stały się materiałem dowodowym podczas procesów norymberskich, jednak nie udało mu się oczyścić z zarzutów przed swoją śmiercią.

Śmierć i ocena prawna

Gerstein został aresztowany przez władze francuskie, gdzie zmarł w niejasnych okolicznościach. Po wojnie sąd uznał go za współwinnego zbrodni nazistowskich. W 1965 roku, dzięki staraniom rodziny, Gerstein został oczyszczony z zarzutów.

Postać Kurta Gersteina w sztuce

Historia Gersteina została przedstawiona w filmie „Amen.” w reżyserii Costy-Gavrasa, opartym na sztuce Rolfa Hochhutha.

Reklama
Reklama